Powódź widziana z kosmosu. Zdjęcia satelitarne dostarczą kluczowych danych

Polska
Powódź widziana z kosmosu. Zdjęcia satelitarne dostarczą kluczowych danych
European Union, Copernicus Sentinel-2 imagery/Polsat News
Obraz satelitarny umożliwia śledzenie obszarów dotkniętych powodzią

- Dane satelitarne pozwalają nam na śledzenie obszarów zalanych przez powódź, ale też na prognozowanie - zwrócił uwagę na antenie Polsat News dr Jędrzej Bojanowski. Zdjęcia satelitarne odgrywają również istotną rolę w szacowaniu strat. - Zobaczymy zniszczenia infrastruktur, ale też takie mniej oczywiste, jak zniszczenia rolnictwa czy też osuwiska - dodał.

O znaczeniu przyglądania się powodziom na drodze obrazowania satelitarnego opowiedział na antenie Polsat News dr Jędrzej Bojanowski, szef działu Data Science w CloudFerro S.A.

 

- Dane satelitarne pozwalają nam na śledzenie obszarów zalanych przez powódź, co jest kluczowe do organizacji efektywnej akcji - wyjaśnił ekspert.

 

- Drugą rzeczą jest prognozowanie, zarówno pod względem prognozy pogody, jak i czynników związanych z intensyfikacją powodzi w ostatnich latach, takich jak wylesianie czy betonowanie miast. Taki monitoring możemy zrobić jedynie za pomocą zdjęć satelitarnych – podkreślił.

 

 

Bojanowski dodał, że obrazowanie satelitarne umożliwia obserwację dużego obszaru na znacznej przestrzeni czasu, nie tylko w Polsce czy Europie, ale na całym świecie. Podkreślił, że z satelity nie widać wprawdzie wszystkiego, ale same te dane dostarczają informacji, dokąd należy na przykład wysłać drony, by dokonać bliższej inspekcji terenu.

Powódź 2024. Obserwacja i prognozowanie. Ekspert o znaczeniu obrazowania satelitarnego

Zdjęcia satelitarne powodzi w Europie pozyskano dzięki programowi Copernicus. Jak wyjaśnił ekspert, jest to europejski program kosmiczny obserwacji Ziemi, posługujący się pięcioma głównymi satelitami, które od prawie 10 lat obserwują całą planetę. Dane te z założenia dostępne są za darmo dla wszystkich osób na całym świecie.

 

Wideo. Dr Jędrzej Bojanowski o zdjęciach satelitarnych powodzi

 

 

- Najważniejsze są zobrazowania radarowe, które pozwalają na obserwację zasięgu występowania wody niezależnie od oświetlenia, zatem zarówno w dzień, jak i w nocy i poprzez chmury – podkreślił dr Bojanowski i dodał, że jest to niezwykle ważne właśnie w przypadku powodzi, którym towarzyszą z reguły ulewne deszcze, a wraz z nimi zachmurzone niebo.

 

ZOBACZ: Oczy satelitów skierowane na południową Polskę. Skala tragedii poraża

 

- Zasięg występowania jest kluczowy do szacowania strat. Na zdjęciach satelitarnych zobaczymy zniszczenia infrastruktur, ale też takie mniej oczywiste, jak zniszczenia rolnictwa czy też osuwiska – zwrócił uwagę ekspert.

 

- Te dane są również niezwykle istotne, aby ocenić, gdzie kiedyś może nastąpić zalanie, gdzie warto pomyśleć o lepszych umocnieniach, a gdzie z kolei nie powinniśmy się już budować – zwrócił uwagę na antenie Polsat News Maciej Myśliwiec ze Space Agency.

 

Pola Kajda / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie