Walka ze skutkami powodzi. Polska zwróci się do UE o sprzęt
- Uruchamiamy kolejne zapotrzebowania z mechanizmu obrony ludności Unii Europejskiej. Dzisiaj będzie zgłoszone, za pośrednictwem rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, zapotrzebowanie na osusacze - poinformował nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski. Szef MSWiA zapowiedział także powołanie kolejnych pełnomocników resortu, którzy przejmą zarządzanie kryzysowe w zalanych regionach.
W trakcie tradycyjnego już porannego sztabu kryzysowego we Wrocławiu przedstawiane były najnowsze informacje dotyczące sytuacji powodziowej w południowo-zachodnich regionach Polski. Najnowsze informacje zaprezentował między innymi dyrektor IMGW Robert Czerniawski. Jak podkreślił, w ostatnich godzinach zauważalny jest spadek poziomu wody we Wrocławiu.
Trend jest już potwierdzony, mowa o obniżeniu o 10 cm. Jednocześnie przedstawiciel Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o miejscach, w których obecnie odnotowywane jest przejście fali kulminacyjnej.
- Brzeg Dolny, tam jeszcze delikatnie następuje wzrost do maksimum, powinno się podwyższyć do 10 cm, ale jest tam duży zapas na wale. Malczyce – dochodzimy do stanu maksymalnego dzisiaj wieczorem. Ze względu na wąskie koryto rzeki należy zwrócić uwagę na Głogów i później na Krosno Odrzańskie, ze względu na charakter morfologiczny koryta, które jest tam dość wąskie - raportował.
Powódź w Polsce. Straż Pożarna zwraca się do Unii Europejskiej
O raport poproszony został m.in. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski.
ZOBACZ: Fala kulminacyjna w Brzegu Dolnym. Wały zaczęły przesiąkać
Przedstawiciel strażaków zapowiedział, że w najbliższym czasie do najbardziej potrzebujących miejsc rozdysponowane zostaną kolejne zespoły z agregatami prądotwórczymi. Jednocześnie zapowiedział także zwrócenie się do instytucji unijnych z prośbą o wsparcie w walce ze skutkami powodzi.
- Uruchamiamy kolejne zapotrzebowania z mechanizmu obrony ludności Unii Europejskiej. Dzisiaj będzie zgłoszone, za pośrednictwem rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zapotrzebowanie na osusacze - zapowiedział.
Pogoda. MSWiA powołuje pełnomocników zarządzania kryzysowego
Jak przekazał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, na wniosek wojewody oposlkiego i po konsultacjach z premierem Donaldem Tuskiem zdecydowano o połowaniu kolejnych pełnomocników resortu, którzy przejmą zarządzanie kryzysowe na terenach dotkniętych powodzą.
W mieście i gminie Głuchołazy na to stanowisko powołany został st. bryg. Arkariusz Kuśmierski, zaś w mieście i gminie Lewin Brzeski tę funkcję sprawować będzie st. bryg. Dariusz Kulawinek.
- Ci komendanci w mojej oceni w bardzo dobry sposób kierują akcją ratowniczą, w tej decyzji chodzi o większe wsparcie dla samorządów. Dotyczy to zarządzania kryzysowego, usuwania skutków powodzi. Oceniamy, że po prostu potrzeba tutaj wzmocnienia pozycji i jeszcze lepszej koordynacji, tak jak to robi gen. Kamieniecki w Lądku Zdroju i Stroniu Śląskim - mówił minister Siemoniak.
Sytuacja powodziowa w Polsce. Możliwe podtopienia w zachodniopomorskim
W trakcie sztabu kryzysowego głos zabrała także szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska, która poinformowała o zagrożeniu powodziowym, które może dotyczyć kilku miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Mowa o miejscowościach: Kaleńsko, Stary Bełszyn, Stare Łysogórki, Siekierka, Stara Rudnica i Stary Kostrzynek.
ZOBACZ: Weszli przez dziurę w ścianie. Surowe kary dla szabrowników
Kontynuując wypowiedź prezes Wód Polskich przedstawiła także prognozę dotyczącą Szczecina. Jak podkreśliła, obecne przewidywania nie wskazują, żeby w mieście doszło do zdarzeń kryzysowych.
- W tej chwili pracownicy Wód Polskich wraz z żołnierzami WOT będą na bieżąco monitorować wały przeciwpowodziowe. Żołnierze WOT będą wspierać ewentualne naprawy - stwierdziła.
Czytaj więcej