Papież stanowczo. Duchowni mają mniej wydawać
Papież Franciszek zaapelował do kardynałów o oszczędności i obcięcie wydatków. W liście do Kolegium Kardynalskiego poprosił o "dalszy wysiłek, by zerowy deficyt nie był tylko celem teoretycznym, ale możliwym do zrealizowania". Jak dodał papież, instytucje Stolicy Apostolskiej mogą "nauczyć się solidarności od dobrych rodzin".
Papież Franciszek napisał do Kolegium Kardynałów Kościoła Katolickiego, wzywając do zwiększenia wysiłków na rzecz obniżenia kosztów w ramach reformy Kurii Rzymskiej rozpoczętej dekadę temu - przekazała agencja Ansa.
"Minione lata pokazały, że wnioski o reformę, które wielu członków Kolegium złożyło w przeszłości, były dalekowzroczne" - napisał papież, dodając, że pomogły one podnieść świadomość, że "zasoby ekonomiczne w służbie misji są ograniczone i muszą być zarządzane z rygorem i powagą".
Franciszek poprosił o "dalszy wysiłek ze strony wszystkich po to, by zerowy deficyt nie był tylko celem teoretycznym, ale faktycznie możliwym do zrealizowania".
W liście papież wezwał kardynałów do podjęcia działań, aby "każda instytucja zaangażowała się, by uzyskać zewnętrzne środki na swoją misję".
Watykan. Papież zaapelował do Kolegium Kardynalskiego. Chodzi o oszczędności
Franciszek zaapelował także o redukcję kosztów, unikanie tego co "zbędne", dobre wyznaczenie priorytetów oraz "transparentne zarządzanie" środkami finansowymi. "Musimy być świadomi tego, że dzisiaj stoimy przed podjęciem strategicznych decyzji z wielką odpowiedzialnością" - wyjaśnił.
W liście zauważono, że "instytucje Stolicy Apostolskiej mogą nauczyć się solidarności od dobrych rodzin. Tak, jak w tych rodzinach ci, którzy cieszą się dobrą sytuacją ekonomiczną, przychodzą z pomocą bardziej potrzebującym, tak urzędy mające nadwyżki powinny wnieść wkład, by pokryć ogólny deficyt".
"Autentyczne współdziałanie i współpraca na rzecz jednego celu - dobra Kościoła - stanowi konieczny wymóg naszej służby" - podsumował Franciszek.
ZOBACZ: Papież modli się za ofiary żywiołu. Wspomniał o Polsce
Dwa lata temu papież przeprowadził gruntowną reformę Kurii Rzymskiej, łącząc kongregacje i papieskie rady. Ich liczba została zredukowana, a w ich miejsce powstały dykasterie.
Czytaj więcej