Fala kulminacyjna w Brzegu Dolnym. Wały zaczęły przesiąkać
W Brzegu Dolnym w województwie dolnośląskim fala powodziowa osiągnęła 933 cm i według meteorologów z IMGW zbliża się do swojego maksyksimum. Poziom wody w najwyższym stanie ma sięgnąć 940 cm, co oznacza, że będzie niższy niż w trakcie powodzi z 1997 roku, kiedy zanotowano 1070 cm.
O godzinie 2 w piątek rozpoczęło się posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego z udziałem przedstawicieli służb w tym strażaków, policji i burmistrza miejscowości.
Jak poinformowały lokalne media, w nocy pojawiły się poważne problemy związane między innymi z przesiąkaniem wałów.
Powódź 2024. Odra przekracza stany alarmowe
Według zaktualizowanych danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom alarmowy na Odrze przekroczony został także w miejscowościach poniżej Brzegu Dolnego. Mowa między innymi o Malczycach, Ścinawie, Głowowie oraz Nowej Soli. W ostatnim z wymienionych miast, zdaniem meteorologów, w niedzielę stan wody osiągnie 660 cm, co będzie oznaczało przekroczenie stanu alarmowego o ponad 200 centrymetów.
Trudna sytuacja utrzymuje się także w Trestnie. Tam od czwartku stan wody utrzymymuje się na poziomie zbliżonym do maksymalnego, prognozowanego przez IMGW, czyli 640 cm. Oznacza to, że tam również fala kulminacyjna jest niższa niż w trakcie powozi w 1997 roku.
ZOBACZ: Horror powodzian. "Sąsiadkę nurt zniósł na dach garażu"
Alarm w związku z wysokim poziomem wody utrzymuje się także na Bobrze. Jak podają meteorolodzy z IMGW w ujściowych odcinkach dopływów może dojść do poniesienia stanu wody na skutek cofki z Odry. W tym momencie jednak trudno oszacować, jaką dokładną wysokość osiągnie woda w rzece.
Jak podaje IMGW, w nocy z czwartku na piątek przekroczenie stanów alarmowych odnotowane zostało w 42 miejscach, zaś w 33 doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Czytaj więcej