Wigilia może stać się dniem wolnym. Trwają dyskusje w tym temacie

Polska
Wigilia może stać się dniem wolnym. Trwają dyskusje w tym temacie
Pixabay
Wigilia będzie dniem wolnym? Wpłynęła petycja

Trzy wolne od pracy dni z rzędu w grudniu? Nie jest to wykluczone. Do parlamentu wpłynęła stosowna petycja w tej sprawie, a dotyczy Wigilii. Co ciekawe, nie jest ona pierwszym głosem w dyskusji o wolnym 24 grudnia. Jest szansa, że tym razem może dojść do zmiany. Odbędzie się to kosztem innego dnia, w którym nie pracujemy.

Nie ma co ukrywać, że 24 grudnia większość społeczeństwa jest bardzo często pochłonięta innymi sprawami niż obowiązkami zawodowymi. Pomimo że Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy, to jest to tradycyjnie dzień inaugurujący obchody Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas rodziny szykują się do wspólnej wieczerzy. A wiąże się to z prozą życia: przygotowaniami w kuchni czy porządkami w domu.

 

Nie dziwi zatem, że bardzo często pracownicy decydują się, aby w dzień 24 grudnia wziąć urlop. W zestawieniu z dwoma dniami wolnymi od pracy w dniach 25-26 grudnia, mają wtedy gwarancję spokojnego świętowania.

 

ZOBACZ: Zadbaj o rower przed zimą. Pięć cennych porad

 

Należy też pamiętać, że praca na pełnych obrotach w Wigilię jest jednak nieco fikcją. Bardzo często skracane są godziny otwarcia marketów. Wolne otrzymują nierzadko pracownicy urzędów (choć dzień ten muszą odrobić). Na "puszczanie" swoich pracowników wcześniej nierzadko decydują się właściciele firm.

24 grudnia dniem wolnym od pracy? Jest petycja

W efekcie nie należy się dziwić, że są zwolennicy, by sprawę załatwić poprzez ustawowe uczynienie Wigilii dniem wolnym od pracy. Do Senatu wpłynęła petycja w tej sprawie. Jej autor przekonuje, że należy znowelizować obecne przepisy.

 

Jak czytamy w dokumencie, 24 grudnia wiele osób planuje urlopy, "nierzadko urlop na żądanie". Sprawę jednak komplikuje fakt, że "dla utrzymania stałej pracy zakładów pracy jest to niemożliwe, aby urlop dostali wszyscy o niego wnioskujący".

 

Dalej autor petycji przekonuje, że doprowadza to do "niepotrzebnych konfliktów" wśród zatrudnionych.

 

Opublikowana na stronach Senatu petycja nie jest podpisana. Nie prezentuje jednak głosu, który w parlamencie już nie rozbrzmiewał. W ostatnich latach dwukrotnie o zmiany dotyczące Wigilii apelowało Polskie Stronnictwo Ludowe.

 

ZOBACZ: Czego nigdy nie myć w zmywarce? Na liście znajdziesz co najmniej kilka niespodzianek

 

PSL chciało skrócenia w ten dzień pracy do czterech godzin w 2016 roku. Dwa lata później zaproponowano projekt przewidujący wolną Wigilię. Wskazywano wówczas na uroczysty, rodzinny i religijny, charakter tego dnia.

 

Jak politycy obecnie zapatrują się na tę sprawę? PSL uważa, że warto ten pomysł ponownie przedyskutować. Rzecznik partii Miłosz Motyka powiedział "Rzeczpospolitej", że 24 grudnia pracownicy są dużo mniej efektywni.

 

Zapowiedział, że możliwe są rozmowy na ten temat z koalicjantami. Tomasz Trela z Lewicy zadeklarował, że jest otwarty na rozmowy na ten temat. Być może więc projekt może liczyć na szersze poparcie.

Dyskusje o pracy w Wigilię. To nie byłby dodatkowy wolny dzień

Co ważne, petycja nie proponuje, by Wigilia stała się czternastym przewidzianym w ustawie dniem wolnym od pracy. Autor postuluje, aby zastąpiła ona przypadające na 6 stycznia Święto Trzech Króli. Jak czytamy, dzień ten "nie ma tak doniosłego charakteru" jak grudniowa uroczystość.

 

W efekcie, gdyby do zmiany doszło i zamiast 6 stycznia w domach spędzalibyśmy 24 grudnia, lista 13 dni ustawowo wolnych od pracy wyglądałaby następująco:

  • 1 stycznia (Nowy Rok),
  • Niedziela Wielkanocna (święto ruchome),
  • Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome),
  • Święto Pracy 1 Maja,
  • Święto Konstytucji 3 Maja,
  • Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego, święto ruchome),
  • Boże Ciało (święto ruchome),
  • Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia,
  • Wszystkich Świętych - 1 listopada,
  • Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada,
  • pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia - 25 grudnia,
  • drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia - 26 grudnia,
  • oraz Wigilia, 24 grudnia, zamiast Święta Trzech Króli 6 stycznia.
red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie