Stan klęski żywiołowej. Jest decyzja rządu

aktualizacja: Polska Paweł Sekmistrz / Polsatnews.pl
Stan klęski żywiołowej. Jest decyzja rządu
Polsat News, PAP/Maciej Kulczyński
Premier Donald Tusk poinformował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

W poniedziałek Donald Tusk ogłosił decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. - Mamy rezerwę jednego miliarda złotych na potrzeby miejsc i ludzi poszkodowanych powodzią - zadeklarował szef rządu.

- Zwołałem to posiedzenie, żeby jak najszybciej przyjąć rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - powiedział po posiedzeniu rządu Donald Tusk

 

Premier wskazał, że szczegółową listę powiatów i gmin objętych stanem nadzwyczajnym podana zostanie we Wrocławiu, gdzie wkrótce rozpocząć ma się posiedzenie sztabu kryzysowego. Wyjaśnione ma zostać wówczas również, jakie taki stan niesie za sobą konsekwencje i rozstrzygnięcia.

 

- Mamy w dyspozycji w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej takie narzędzie jak nakaz ewakuacji, ale tak jak wspomniałem wczoraj, będziemy (stosować go - przyp. red.) tylko w sytuacji gdy bezpośrednio jest zagrożone życie ludzkie - powiedział Donald Tusk.

Donald Tusk: Miliard złotych rezerw na pomoc powodzianom

Donald Tusk wskazał, że minister finansów zapewnił go, że "środków na pomoc bezpośrednią i długofalową nie zabraknie". W związku z tym, rząd zapewnił rezerwę miliarda złotych na rzecz miejsc oraz osób, które ucierpiały w wyniku powodzi.

 

- W tej chwili po dzisiejszej decyzji rządu, każdy dotknięty powodzią, dramatem związanym ze stanem klęski żywiołowej (...) będzie mógł, i to w bardzo prosty sposób, zgłosić się do władz gminy i właściwie od ręki po zatwierdzeniu przez wójta, prezydenta, burmistrza, czy miejscową opiekę społeczną, będzie do jego dyspozycji osiem tysięcy plus dwa tysiące złotych bezzwrotnej, natychmiastowej pomocy - przekazał premier.

 

ZOBACZ:Runął przepust między zbiornikami. Pilna ewakuacja mieszkańców

 

Osiem tysięcy złotych przysługiwać będzie z tytułu pomocy społecznej - stawka ta została podwyższona z obowiązujących wcześniej sześciu tysięcy. Dodatkowe dwa tysiące złotych to zasiłek powodziowy. Premier zapowiedział, że wnioski będą rozpatrywane bardzo sprawnie.

 

- Wszyscy mają z empatią i zrozumieniem podchodzić do tych wniosków. Nie zakładam, że będziemy mieć do czynienia z nadużyciami, naprawdę ludzie są w rzeczywistej potrzebie - wskazał.

Donald Tusk zapowiada środki na remonty i odbudowę budynków

Dodatkowo szef rządu zapowiedział środki, które przeznaczone będą na remonty mieszkań i zabudowań gospodarczych, które ucierpiały w wyniku powodzi. Mowa nawet o 100 tys. zł bezzwrotnej pomocy. W przypadku odbudowy budynków mieszkalnych, uzyskać będzie można do 200 tys. zł.

 

- To są te podstawowe decyzje, żeby pomóc tym wszystkim, którzy są w potrzebie - wyjaśnił Tusk.

 

ZOBACZ: Szczytowa fala we Wrocławiu. Jacek Sutryk wskazał datę

 

Wszystkie z wymienionych narzędzi pomocy wprowadzone będą dzięki rozporządzeniu. W tej sytuacji - jak powiedział premier - niekonieczne będzie zwoływanie specjalnego posiedzenia Sejmu. Raport z sytuacji powodziowej rząd zda jednak przed posłami w przyszłym tygodniu.

 

Przed godz. 14 w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie.

Premier Tusk: Zapewniam, że środków nie zabraknie

Po godz. 14 szef rządu pojawił się we Wrocławiu, gdzie wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego.

 

- Ze strony rządu będziemy robili wszystko, żeby jak najlepiej koordynować nasze działania - zapewnił premier.

 

- Każdego dnia będziemy gotowi do wprowadzania koniecznych zmian w tym rozporządzeniu, a więc uzupełniania o nowe powiaty czy gminy, jeśli uznamy, że stan klęski żywiołowej ułatwi nam działania ochronne i ratunkowe - dodał.

 

Tusk zaapelował do władz samorządowych o natychmiastowe i bezproblemowe wypłaty środków dla poszkodowanych w powodzi.

 

- Zapewniam, że środków nie zabraknie. Jest to dla nas bardzo ważne - prostota, szybkość i pewność finansowania tej pomocy - podkreślił.

 

Premier zapewnił równie, że "policja i prokuratura będą działały bezwzględnie wobec szabrowników". - Każdy taki przypadek będzie ścigany bezwzględnie - podkreślił.

Stan klęski żywiołowej. Premier Donald Tusk zlecił przygotowanie rozrządzenia

W niedzielę premier Tusk za pośrednictwem mediów społecznościowych powiadomił, że "po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej".

 

Decyzja premiera ma związek z powodziami na południu Polski wywołanych Niżem Genueńskim.

 

ZOBACZ:Premier zdecydował. Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej

 

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w poniedziałek w programie "Graffiti" wskazywała, że wprowadzenie stanu klęski  żywiołowej "pomoże uruchomić większe środki i zasoby w przeciwdziałaniu skutkom powodzi".

 

- Pomoc rządu polega na uruchomieniu środków dla samorządów, strażaków. To będzie kilkadziesiąt milionów złotych, na likwidacje skutków powodzi -  zaznaczyła. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie