Premier zdecydował. Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej
"Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej" - poinformował w niedzielę premier Donald Tusk. To efekt powodzi na południu Polski wywołanych Niżem Genueńskim.
Stan klęski żywiołowej wprowadzany jest przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia na wniosek właściwego wojewody lub z własnej inicjatywy.
ZOBACZ: Śmigłowce w akcji, ludzie na dachach. Dramatyczne nagranie z ewakuacji
Może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej, oraz w celu ich usunięcia.
Stan klęski żywiołowej w Polsce. Zapowiedź premiera
Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na obszarze, na którym wystąpiła klęska, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki. Wprowadza się go na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni. Może zostać jednak przedłużony na czas oznaczony, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, za zgodą Sejmu.
Stan klęski żywiołowej. Co oznacza?
W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w okresie 90 dni od dnia zakończenia stanu klęski żywiołowej nie mogą się odbyć wybory ani referendum.
ZOBACZ: Krytyczna sytuacja na Śląsku. "Mamy trzy scenariusze"
Na terenie objętym stanem klęski żywiołowej istnieje możliwość czasowego ograniczenia wolności, praw człowieka i obywatela.
Odszkodowania dla powodzian. Na ile pieniędzy można liczyć?
Również w niedzielę Donald Tusk informował iż polecił ministrowi finansów i ministrowi ds. Unii Europejskiej przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi.
ZOBACZ: Posterunek zmieciony przez wodę. Wystarczyło kilka sekund
"Minister ds. Unii Europejskiej wystąpi o pomoc europejską. Nie zostawimy nikogo samemu sobie. Ministra obrony poprosiłem o skierowanie na tereny zagrożone dodatkowych sił" - tweetnął szef rządu.
Wsparcie dla osób poszkodowanych w klęskach żywiołowych udzielane jest w formie zasiłków celowych ze środków budżetu państwa. Pomoc doraźna może wynieść 6 tysięcy złotych.
W późniejszym terminie można uzyskać wsparcie na remont domów i mieszkań. Pułap pomocy sięga 200 tysięcy złotych.
Czytaj więcej