Zmiany na granicy z Białorusią. Ruszyła budowa

Polska
Zmiany na granicy z Białorusią. Ruszyła budowa
Nadbużański Oddział SG
Granica z Białorusią. Ruszyła budowa elektronicznej zapory

Ruszyły prace przy budowie bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug na polsko-białoruskiej granicy - przekazał Paweł Smyk z Nadbużańskiego Oddziału SG. Jak wyjaśnił, trwa oczyszczanie terenu z drzew oraz krzewów.

Obecnie prace realizowane są na terenie powiatu włodawskiego (woj. lubelskie). Jak poinformował Paweł Smyk, na polskim brzegu rzeki granicznej Bug, trwa oczyszczanie terenu z drzew oraz krzewów. Na tak przygotowanym obszarze następnie ustawiane są słupy do kamer oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna.

Granica z Białorusią. Ruszyła budowa elektronicznej zapory na Bugu

Z informacji Smyka wynika, że długość bariery elektronicznej - w całości przebiegającej na tym odcinku w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. około:

  • 1800 słupów kamerowych,
  • 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych,
  • specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów,
  • 200 km kabli zasilających, 
  • 200 km kabli transmisyjnych,
  • 10 kontenerów teletechnicznych.

Centrum nadzoru nad barierą będzie się znajdować w komendzie wspomnianego oddziału SG w Chełmie. W skład bariery wejdzie również siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału.

 

ZOBACZ: Interwencja służb Białorusi przy granicy z Polską. Dwie osoby schwytane

 

Jak dodał Smyk, system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej. Zapora elektroniczna na Bugu ma zapewnić "wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z nielegalną migracją oraz przemytem towarów".

Elektroniczna zapora na polsko-białoruskiej granicy. Ruszyły prace

Według Smyka elektroniczna zapora pomoże pogranicznikom w rozpoznawaniu i identyfikacji zagrożeń oraz ich sprawców, a także gromadzeniu materiału dowodowego i podejmowaniu działań precyzyjnych.

 

"Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzece granicznej, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności" - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Sfałszowane pieczątki w paszportach Ukrainek. Złapali je na granicy

 

Inwestycję realizuje konsorcjum firm Elektrotim S.A. z Wrocławia i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z Gdańska. Prace nad budową elektronicznej zapory mają potrwać 12 miesięcy. Wartość kontraktu wynosi ponad 279 mln zł, z czego część środków przekazała Unia Europejska.

 

Od początku roku województwie lubelskim pogranicznicy zatrzymali ponad 200 osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę między Białorusią a Polską.

nn/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie