"Uzyskałem zapewnienia". Szef MSZ o ekshumacjach ofiar zbrodni wołyńskiej

aktualizacja: Polska Agata Sucharska / mak / Polsatnews.pl
"Uzyskałem zapewnienia". Szef MSZ o ekshumacjach ofiar zbrodni wołyńskiej
PAP/Viktor Kovalchuk
Szef MSZ Radosław Sikorski

- Uzyskałem zapewnienia postępu w sprawie wznowienia ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej - poinformował Radosław Sikorski. Szef MSZ przebywa w Kijowie, gdzie omówił ze stroną ukraińską najważniejsze kwestie dotyczące tej sprawy.

- Jesteśmy przyjaciółmi jako kraj i jako ministrowie przyjaciele. Rozmawiamy o wszystkim, także o rzeczach trudnych. Musimy mówić prawdę o zbrodni wołyńskiej, a także o innych wzajemnych aktach. A jednocześnie wybrać wspólną bezpieczną przyszłość. Jesteśmy gotowi do dyskusji o tym - stwierdził Radosław Sikorski na wspólnej konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą.

Radosław Sikorski o zbrodni wołyńskiej. "Uzyskałem zapewnienia"

Jak podkreślił, sprawy ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej nie należy traktować "jako sprawy politycznej czy przedmiotu jakichś targów".

 

- Zginęło 100 tysięcy ludzi. Szczątki tych ludzi domagają się chrześcijańskiego pochówku. To jest obowiązek, a nie kwestia polityczna. To jest część europejskiego kanonu wartości, do której Ukraina należy - zaznaczył. 

 

 

"Musimy mówić prawdę o zbrodni wołyńskiej i innych trudnych momentach historii, a jednocześnie wybrać przyszłość" - podkreślił we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych. Jak zaznaczył "polskie społeczeństwo oczekuje, że ta sprawa zostanie załatwiona". 

Radosław Sikorski w Kijowie. Jest zapowiedź ws. samolotów MIG-29

Podczas konferencji poruszono również kwestie pomocy wojskowej. Sikorski przypomniał, że do tej pory przekazaliśmy Ukraińcom 400 czołgów PT-91 Twardy, które są używane w obwodzie kurskim

 

- Przekazaliśmy 50 armatohaubic samobieżnych Krab, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun i elementy obrony przeciwlotniczej. Rozważamy przekazanie kolejnych opcji sprzętu, w tym być może samolotów MiG-29, które są potrzebne dzisiaj do obrony nieba - przekazał polski minister.

 

ZOBACZ: Alarm lotniczy w Kijowie. W mieście trwa wizyta zagranicznych polityków

 

Jak dodał, Polska wspiera Ukrainę także w zapewnieniu jej bezpieczeństwa energetycznego. - Jest to priorytet w kontekście nadchodzącej jesieni i zimy, kiedy potrzeby przewyższają możliwości uszkodzonego przez rosyjskie ataki sektora energetycznego - zaznaczył. 

 

- Stoimy u boku bohaterskiej, walczącej, napadniętej przez Rosję Ukrainy. Stoimy z przyczyn historycznych i politycznych, widząc w Ukrainie przyszłego przyjaciela i członka zjednoczonej Europy. Stoimy przy Ukrainie także z przyczyn moralnych, leżących u podstaw naszej cywilizacji - podkreślał Sikorski. 

 

ZOBACZ: Mocne stanowisko USA w Polsce: Ukraina może wygrać wojnę

 

Szef MSZ Ukrainy przypomniał z kolei, że trwają rozmowy z polskimi partnerami na temat wykorzystania ich systemów obrony powietrznej do zestrzeliwania rosyjskich rakiet nad terytorium Ukrainy.

 

- Dokładamy wszelkich starań, aby współpracować z partnerami w celu zbudowania Koalicji Odwagi, która stworzy niezbędne warunki do podjęcia tej decyzji - powiedział Sybiha.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie