Szef MON podjął decyzję. Amfibie jadą na południe Polski

Polska
Szef MON podjął decyzję. Amfibie jadą na południe Polski
Reporter/Krzysztof Kaniewski
Amfibia wojskowa; zdj. ilustracyjne

- Amfibie transportowane są na południe kraju, gdzie jeśli będzie taka konieczność, zostaną użyte - zapewnił w czwartek szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że wobec zapowiadanych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych wojsko będzie pracować z innymi służbami, aby zadbać o bezpieczeństwo Polaków.

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek o gotowości Wojsk Obrony Terytorialnych do pomocy w związku z zapowiadanymi intensywnymi opadami deszczu na południu kraju.

 

- Uważnie monitorujemy sytuację na południu i w zachodniej części Polski - podkreślił wicepremier podczas uroczystości z okazji Święta Wojsk Lądowych w Warszawie. - Amfibie transportowane zostały wysłane na południe kraju, gdzie jeśli będzie taka konieczność, zostaną użyte - zapewnił. Do zgrupowań na południu kraju zostali też skierowani saperzy z Wojsk Lądowych.

Pogoda. Niż genueński w Polsce. Amfibie jadą na południe kraju

Szef MON zapewnił, że wojsko będzie współpracować ze strażą pożarną, OSP, policją i innymi służbami "pod nadzorem MSWiA w ramach swojej misji dbania o bezpieczeństwo i niesienia pomocy". Dodał, przed jego przyjazdem na zbiórkę zakończyła się narada w tej sprawie u ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

 

Polecenie postawienia żołnierzy w stan gotowości w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami trzymały jednostki WOT w województwach dolnośląskim, śląskim i opolskim. Resort obrony zapewnia, że plan działań jest przygotowany.

 

ZOBACZ: "Dojdzie do podtopień i powodzi". Niż genueński wkracza do Polski

 

- Teraz jesteśmy w trakcie informowania żołnierzy, że taka sytuacja może wystąpić i żeby byli gotowi do natychmiastowego stawienia się w jednostkach - przekazał PAP rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Robert Pękala. Dodał, że chodzi o 13. Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej, 16. Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz jeden batalion w Opolu, gdzie brygada jest jeszcze w trakcie formowania. Wskazał przy tym, że w zależności od różnych czynników brygada liczy od jednego do trzech tys. żołnierzy.

Zagrożenie pogodowe. Nad Polskę nadciąga niż genueński

Synoptycy biją na alarm z powodu zagrożeń meteorologicznych, Jak wyjaśniają, nad Polskę naciera niż genueński Boris, a wraz z nim opady. IMGW wydał ostrzeżenia dla woj. dolnośląskiego i opolskiego, ale o ostrożność zaapelowano również do pozostałych regionów kraju.

 

Wrocław już od środy przygotowuje się na możliwą powódź. W mieście utworzono sztab kryzysowy, który będzie reagował na zwiększającą się sumę opadów. Zagrożenie porównywane jest z wielką powodzią, do której doszło w 1997 roku. 

 

ZOBACZ: Masy wody spadną na Wrocław. Dynamiczna mapa opadów i ostrzeżenia IMGW


- Najbardziej niebezpieczna może być noc z piątku na sobotę i sobota. Dojdzie jeszcze województwo śląskie, opady mogą się również przesunąć na wschód, w rejon Małopolski - wskazał ekspert IMGW Grzegorz Walijewski na antenie Polsat News - Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, że dojdzie do podtopień i powodzi - dodał i podkreślił, że niż genueński może być nieprzewidywalny.

 

- Osoby, które mieszkają blisko rzek, proszę już się przygotować. Nie zbliżać się do rzek i nie interesować się nurtem - zaapelował.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty dla mieszkańców całych województw dolnośląskiego, opolskiego, a także niektórych powiatów woj. wielkopolskiego i łódzkiego.

Pola Kajda / mak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie