Bez sarkazmu i katharsis. Szkoła z odchudzoną podstawą programową

Polska
Bez sarkazmu i katharsis. Szkoła z odchudzoną podstawą programową
Pixabay
Jakie zmiany wnosi nowa podstawa programowa?

Nowy rok szkolny przynosi znaczące dla zmiany dla uczniów i nauczycieli. Podstawa programowa przeszła znaczące korekty. Jest w dużym stopniu odchudzona. Dotyczy to zarówno podstawówek, jak i szkół średnich oraz branżowych. Co już się zmieniło, a co ma się jeszcze zmienić od kolejnego roku szkolnego?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany. Od obecnego roku szkolnego przekonuje, że uszczuplenie treści nauczania o 20 procent jest korzystne dla uczniów i nauczycieli. Według MEN otrzymają oni więcej czasu, by spokojniej głębiej zrealizować program.

 

Resort podkreślił, że z programu wypadły "nadmiarowe" treści, a także te, które "w praktyce szkolnej" zrealizować byłoby bardzo trudno, a nawet w ogóle. Rozwijanie wiedzy teoretycznej ma ustąpić umiejętnościom praktycznym.

 

Odchudzona zostanie znaczna część przedmiotów. Są to między innymi matematyka, fizyka, chemia, biologia, historia czy język polski. 

Zmiana podstawy programowej. Język polski. Co wypadło z listy?

Zauważalne zmiany dotyczą między innymi czytania i analizy utworów literackich w zakresie podstawowym. Uczeń nie będzie musiał już rozpoznawać konwencji literackiej, rozróżniać jako gatunku na przykład kroniki czy sielanki.

 

Nie jest już konieczne rozumienie pojęcia katharsis i wskazywanie, jaka jest jego rola, jeśli chodzi o odbiór literatury. Nie trzeba też już wskazywać jaki rodzaj zapożyczeń i sposób ich funkcjonowania pojawiał się w polskim języku na przestrzeni wieków i odnosić go do współczesnej polszczyzny.

 

ZOBACZ: Rok szkolny 2024/2025. W te dni warto wziąć wolne i cieszyć się długim weekendem

 

W przypadku komunikacji językowej i kultury języka - rozróżnianie pojęć "postprawdy", "bańki informacyjnej" czy "wiralności" zostało usunięte. Wciąż jednak należy rozpoznawać w analizowanym tekście elementy manipulacji, dezinformacji i stereotypu językowego.

 

Co ważne, nie ma zmian dotyczących gramatyki języka polskiego w zakresie podstawowym, a także ortografii i interpunkcji.

 

Co się tyczy zmian w zakresie rozszerzonym języka polskiego, z podstawy znika między innymi odczytywanie funkcji cech prądów literackich i artystycznych. Nie ma też już potrzeby rozpoznawania głównych stylów architektonicznych.

 

W przypadku elementów retoryki zniknęło na przykład rozumienie pojęcia rubaszność i sarkazm oraz wskazywanie ich w analizowanym tekście literackim. Uczeń nie musi też już wyjaśniać, jaka jest różnica między etymologicznym a realnym znaczeniem wyrazu. 

Lista lektur szkolnych. Są zmiany

Ponadto, w klasach IV-VIII z listy lektur szkolnych wypadł między innymi "Konrad Wallenrod". Dotąd czytane w całości "Pan Tadeusz" oraz "Quo vadis" czy "Syzyfowe prace" będą wymagane jedynie we fragmentach.

 

ZOBACZ: Nowy rok szkolny. Tego nauczyciele nie mogą zadać uczniom do domu

 

Obowiązkowa stanie się "Rota" Marii Konopnickiej. Dopisano też kilka pozycji do listy lektur uzupełniających. Są to między innymi "Stan splątania", "Percy Jackson i bogowie olimpijscy" i "Wszystkie lajki Marczuka". Na tę listę przesunięto też między innymi "W pustyni i w puszczy".

 

Wymienione przykłady to oczywiście tylko część zmian dotyczących jedynie nauczania języka polskiego.

Ministerstwo Edukacji zapowiada: będzie nowy przedmiot

Jak przekazało MEN, od 2026 roku wdrażana ma być kompleksowa reforma podstawy programowej. Zanim to nastąpi, pojawią się nowe przedmioty szkolne. W miejsce Historii i Teraźniejszości - Edukacja obywatelska. Zamiast wychowania do życia w rodzinie pojawi się edukacja zdrowotna. 

 

Resort edukacji zapewnia, że zmiany zostały przemyślane tak, by nie było konieczne wymienianie podręczników.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie