Spór między koalicjantami. "Ta wypowiedź nigdy nie powinna paść"

Polska
Spór między koalicjantami. "Ta wypowiedź nigdy nie powinna paść"
Polsat News
Paulina Henning-Kloska odpowiedziała Markowi Sawickiemu

"Wypowiedź Marka Sawickiego o chińskich lobbystach jest skandaliczna i nigdy nie powinna paść" - uważa Paulina Henning-Kloska. To reakcja na słowa, jakie padły w Polsat News Polityka. Sawicki twierdził, że w resorcie klimatu "jest silne lobby" na rzecz fotowoltaiki z Chin, a brakuje środków na dopłaty do biogazowni. "Jeśli nie widzi działań, to zapraszam do ministerstwa" - napisała minister.

- W budżecie są środki na dopłaty do fotowoltaiki, magazynów energii - tych rzeczy, które w ogromnej ilości są importowane z Chin, bo 95 proc. to jest chiński import - a jednocześnie brakuje środków do biogazownii rolniczych, gdzie 98 proc. i technologii, i urządzeń jest produkowane w Polsce - mówił w programie "Studio Parlament" w Polsat News Polityka marszałek senior Marek Sawicki (PSL).

 

Poseł podkreślał, że jest "zdumiony silnym lobby na rzecz importu z Chin". - Ono jest nie tylko w ministerstwie klimatu. Zwracałem na to uwagę ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Tomaszowi Siemoniakowi - mówił polityk.

Chińskie lobby w resorcie klimatu? Minister odpowiada Markowi Sawickiemu

- Uważam, że jeśli chodzi o kwestie związane z biogazem, to i w administracji rządowej, i w spółkach Skarbu Państwa, związanych z energetyką, z paliwami, mamy bardzo głęboko zakorzenioną konfidenturę zewnętrznych spółek energetycznych. Czas najwyższy, aby ABW tą sprawą się zajęło - oświadczył Sawicki.

 

 

 

 

ZOBACZ: "Zapisał się do obozu Donalda Tuska". Mariusz Błaszczak krytykuje Marcina Mastalerka

 

Do słów polityka odniosła się minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska (Polska 2050). 

 

"Wypowiedź marszałka Sawickiego o chińskich lobbystach jest skandaliczna i nigdy nie powinna paść. Oczekuję, że się z nich wycofa" - napisała szefowa resortu.

 

"Jeśli pan Sawicki nie widzi działań na rzecz biogazowni, to zapraszam do ministerstwa – pokażę mu programy wspierające produkcję biogazu, np. Program Energii dla Wsi i zmiany legislacyjne, które proponujemy" - oznajmiła.

Biogaz i biometan. "Nasz cel i ambicja"

Jak czytamy na stronie resortu, w Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowywana jest propozycja zmian legislacyjnych, które mają ułatwić wytwarzanie i wykorzystanie biogazu i biometanu. 

 

"Polska gospodarka, w szczególności rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, dysponuje dużym potencjałem substratowym, zwłaszcza w postaci biomasy oraz produktów ubocznych i odpadów pochodzenia rolniczego. Celem i ambicją Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest jego pełne wykorzystanie do produkcji biogazu i biometanu" - podano.

 

- Obok energii wiatrowej i słonecznej to właśnie biogaz i biometan mają bardzo duży potencjał, aby odegrać ważną rolę w realizacji długoterminowych celów zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym w zakresie dekarbonizacji poszczególnych sektorów gospodarki - mówił kilka dni temu na konferencji prasowej wiceminister Miłosz Motyka.

Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie