Bąbel zimna na Bałtyku rośnie. To nie anomalia

Polska
Bąbel zimna na Bałtyku rośnie. To nie anomalia
Polsat News
Bąbel zimna na Bałtyku

Mimo słonecznej pogody wszyscy, którzy wybierają się na Wybrzeże muszą zwrócić uwagę na duże zagrożenie - bardzo niską temperaturę wody. Kąpiel w tak zimnym akwenie może być niebezpieczna dla plażowiczów. Tymczasem "bąbel zimna" na Bałtyku obejmuje coraz większy obszar.

W jednej z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków - we Władysławowie - temperatura wyniosła w niedzielę 26 stopni, jednak przez porywisty wiatr wydaje się, że jest zimnej. Jeszcze większa różnica odczuwalna jest po wejściu do wody, która ma 9-10 stopni. Okazuje się, że to nie anomalia, a zjawisko, które naturalnie pojawia się w przyrodzie. 

 

ZOBACZ: Niebezpieczna bakteria w Bałtyku. Jest mięsożerna

 

- Jeżeli chodzi o bałtycki upwelling jest podyktowany wiatrami ze wschodu. Powietrze musi się przesuwać wzdłuż wybrzeża i ono porusza wówczas masy wody. My tego nie widzimy, bo są to ruchy bardzo powolne i wiatr nie musi wiać bardzo silnie - wyjaśnił w rozmowie z Polsat News prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Bąbel zimna w Bałtyku. Kąpiel może być niebezpieczna dla zdrowia

Upwelling sprawia, że ciepła woda jest wypychana w głąb Bałtyku. - W takim układzie gdy wieje ze wschodu, to zawirowanie pompuje wodę z niższych głębokości, z tych, z których temperatura jest niższa - tłumaczy specjalista. 

 

ZOBACZ: Skandal nad Bałtykiem. Strażacy sfrustrowani zachowaniem na plaży

 

Zjawisko jest nazywane potocznie "bąblem zimna". Turyści wiedzą, że to nie przelewki i nie warto ryzykować kąpieli w lodowatej wodzie.

 

- Jest bardzo zimo, ale jeśli już ktoś przyjechał to warto się zanurzyć, ale dzieciom nie polecam, tylko nogi zmoczyć, ja to tam trzy, cztery minuty i więcej się nie da - mówi Polsat News jeden z plażowiczów. 

 

 

Na władysławowskiej plaży wciąż przebywa wiele ludzi, którzy chcą skorzystać z ostatnich podrygów wakacyjnej pogody. W wodzie jednak jest pusto.

 

- Dziś jest bardziej wietrznie i jeszcze chłodniej, wczoraj mniej wiało i było więcej ludzi, a teraz, jak państwo widzą, mało kto wchodzi - mówi nam kolejny wypoczywający na plaży. 

 

Plamy zimna pojawiają się nie tylko na wybrzeżu we Władysławowie, ale również w Darłowie i Kołobrzegu. Zjawisko będzie narastać, dlatego warto pamiętać, że narażanie organizmu na nagłe zmiany temperatury może być niebezpieczne dla zdrowia, powodując m.in. szok termiczny

Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie