Rok szkolny 2024/2025. W te dni warto wziąć wolne i cieszyć się długim weekendem

Polska
Rok szkolny 2024/2025. W te dni warto wziąć wolne i cieszyć się długim weekendem
iStock
Kiedy wypadają dni wolne?

Rok szkolny 2024/2025 dopiero się rozpoczął, ale dobrze już teraz sprawdzić, kiedy wypadają dni wolne, aby móc zaplanować wypoczynek lub rodzinne wyjazdy. Warto również pamiętać o dłuższych weekendach, które mogą być idealną okazją do krótkich wypadów za miasto.

Pierwsza okazja do skorzystania z długiego weekendu przypada 1 listopada 2024 r. Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy i w 2024 roku wypada w piątek. Oznacza to trzy dni wypoczynku bez potrzeby brania urlopu.

 

W tym samym miesiącu będzie jeszcze jedna możliwość przedłużonego weekendu, ponieważ 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. W 2024 roku święto przypada w poniedziałek, co daje dodatkowy dzień wolny, który można wykorzystać na wydłużenie weekendu. 

 

Pod koniec 2024 roku przypadają świąteczne dni wolne: pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia, które wypadają 25 i 26 grudnia, czyli w środę i czwartek. Biorąc dodatkowe dni wolne - 23, 24 oraz 27 grudnia - można uzyskać niemal cały tydzień przerwy.

 

W przypadku ograniczonej liczby dni urlopu, wystarczy zgłosić urlop 27 grudnia (piątek), aby cieszyć się pięcioma dniami odpoczynku. Końcówka roku oferuje wiele okazji do skorzystania z długich weekendów, dlatego warto już teraz zaplanować przerwę i wypoczynek. 

 

Dni wolne od pracy pod koniec roku 2024:  

  • 1 listopada 2024 r. (piątek) - Narodowe Święto Niepodległości, 
  • 25 grudnia 2024 r. (środa) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 
  • 26 grudnia 2024 r. (czwartek) - drugi dzień Bożego Narodzenia. 

Początek roku 2025 (styczeń, luty i marzec) 

Styczeń stwarza wiele możliwości wypoczynku. 1 stycznia (Nowy Rok) przypada na środę. Dni świąteczne w połowie tygodnia są problematyczne, ponieważ aby cieszyć się dłuższą przerwą od pracy, trzeba postarać się o urlop.

 

W takim przypadku można wziąć wolne pod koniec roku, a więc jeszcze 30 i 31 grudnia, albo 2 i 3 stycznia. Biorąc pod uwagę, że 6 stycznia, czyli poniedziałek, obchodzone jest Święto Trzech Króli, można wypoczywać nawet 6 dni. 

 

ZOBACZ: Polaków zapytano o zachowania na urlopie. Jedna rzecz im przeszkadza

 

Początek roku to także ferie, czyli czas zimowej przerwy w nauce. Nie wszyscy rodzice będą mogli w tym czasie wziąć urlop, jednak warto już teraz zaplanować czas dla dzieci.

 

Z kalendarza roku szkolnego 2024/2025, przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że przypadają one na okres pomiędzy 20 stycznia a 2 marca 

  • 20 stycznia - 2 lutego 2025 - województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie 
  • 27 stycznia - 9 lutego 2025 - województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie 
  • 3 lutego - 16 lutego 2025 - województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie 
  • 17 lutego - 2 marca 2025 - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie 

 

Dni wolne od pracy w pierwszej połowie 2025 roku

  • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki 
  • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie) 
  • 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc 
  • 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny 
  • 1 maja (czwartek) - Święto Pracy 
  • 3 maja(sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja 
  • 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) 
  • 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało 

Kwiecień, maj i czerwiec w 2025 roku 

Od 17 do 22 kwietnia 2025 roku (czwartek-wtorek) uczniowie będą mieli wiosenną przerwę świąteczną. W tym samym czasie, 20 i 21 kwietnia (niedziela i poniedziałek), przypadają Święta Wielkanocne: Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny, co pozwala na skorzystanie z kolejnego długiego weekendu.

 

ZOBACZ: Czy można dostać pieniądze za niewykorzystany urlop? Tak, to możliwe! Jakie warunki trzeba spełnić?

 

Majówka w tym roku rozpoczyna się w czwartek, który jest Świętem Pracy. Biorąc dzień wolny 2 maja, można zyskać długi weekend. 3 maja przypada w sobotę, jednak zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia innego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. 

  

Zielone Świątki przypadają 8 czerwca, w niedzielę. Podobnie jak w przypadku Niedzieli Wielkanocnej, pracodawca powinien zapewnić inny dzień wolny. W czerwcu można liczyć na kolejny długi weekend dzięki Bożemu Ciału, które wypada w czwartek,19 czerwca. Biorąc dzień wolny w piątek, uzyskuje się cztery dni przerwy. Wakacje w 2015 roku rozpoczynają się 27 czerwca i potrwają do 31 sierpnia. 

 

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie