Przełom w medycynie? Naukowy twierdzą, że odkryli lek na raka i Alzheimera

Polska
Przełom w medycynie? Naukowy twierdzą, że odkryli lek na raka i Alzheimera
Pexels/Polina Tankilevitch
Naukowcy uważają, że odkryli lek na Alzheimera i czerniaka

Naukowcy z Zimbabwe i RPA twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera oraz raka skóry. Według nich może ono znaleźć zastosowanie również w przypadku innych chorób nowotworowych. W dokonaniu odkrycia pomógł system komputerowy oparty na sztucznej inteligencji.

Naukowcy z Zimbabwe twierdzą, że odkryli sposób leczenia choroby Alzheimera i czerniaka, czyli raka skóry.

 

Profesor Simon Mukwembi, główny naukowiec projektu, oświadczył, że przy pomocy systemu komputerowego "Rutava" naukowcom udało się zidentyfikować związek chemiczny, który atakuje tylko złośliwe komórki rakowe i nie wpływa na zdrowe komórki w organizmie człowieka.

 

Badania były wspierane przez dwie uczelnie wyższe z RPA - Uniwersytet Witwatersrand i Uniwersytet w Johannesburgu.  

Naukowcy odkryli nowy lek na Alzheimera i czerniaka. Pomógł innowacyjny system

Naukowiec mówił, że badania były prowadzone tylko pod względem dwóch powyżej wymienionych chorób. Jednak na konferencji w Harare dodał, że innowacja może pomóc w walce także z innymi przypadkami nowotworów.

 

ZOBACZ: Trzykrotny wzrost zachorowań na krztusiec. W aptekach brakuje szczepionek


- Dobrą rzeczą, którą robi Rutava, jest to, że można ją skalibrować pod kątem innych chorób. Więc jeśli chodzi o raka, mamy całkiem sporo nowotworów, prawda? Możemy rozszerzyć zakres badań, aby bez problemu rozwiązać wszystkie inne rodzaje raka, ponieważ mamy teraz innowacyjną technologię - mówił, cytowany przez serwis Pindula News.  


Przy pomocy Rutavy badacze odkryli także lekarstwo na Alzheimera. Mukwembi dodał, że nowoczesna technologia ma potencjał, aby skrócić czas od odkrycia leku do jego realnego opracowania z kilku lat do kilku miesięcy.


Zebrani na konferencji naukowcy podkreślają, że do potwierdzenia ich odkrycia niezbędne jest przeprowadzenie badań klinicznych.

Dziesiątki milionów cierpią na tej rodzaj demencji. Eksperci o "podwojeniu" zachorowań

Ponad 55 milionów ludzi na świecie ludzi żyje z chorobą Alzheimera, czyli najczęstszym rodzajem demencji. Przewiduje się, że liczba ta może się niemal podwajać co 20 lat, co oznaczałoby, że osiągnie liczbę 78 milionów chorych w 2030 roku. Najbardziej narażone na wzrost zachorowania mają być kraje rozwijające się.

 

ZOBACZ: USA. Śmierć 1,5-rocznych bliźniaków. Zostali pod opieką prababci z Alzheimerem


Czerniak nie jest najbardziej złośliwym rodzajem nowotworu. Jednak szacuje się, że w 2022 roku na świecie zdiagnozowano 330 tys. Przypadków na jego zachorowanie, a prawie 60 tys. osób zmarło z powodu tej choroby. 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie