Prokuratura Krajowa wszczyna śledztwo. Chodzi o Małgorzatę Manowską

Polska Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
Prokuratura Krajowa wszczyna śledztwo. Chodzi o Małgorzatę Manowską
Polsat News

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo wobec Małgorzaty Manowskiej przewodniczącej Trybunału Stanu i I Prezes Sądu Najwyższego - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Chodzi o niedopełnienia obowiązków poprzez niezwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu. Wcześniej zawiadomienie w tej sprawie zostało złożone przez sędziów TS.

W czerwcu ośmiu z dziewiętnastu sędziów Trybunału Stanu złożyło zawiadomienie o "podejrzeniu niedopełnienia obowiązków przez Małgorzatę Manowską w związku z niezwoływaniem w ustawowym terminie posiedzeń Trybunału Stanu". Pismo trafiło m.in. do prezydenta, Rady Ministrów, Prokuratora Krajowego oraz Prokuratura Generalnego. Teraz zdecydowano o wszczęciu śledztwa w tej sprawie przez PK. 

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo wobec Małgorzaty Manowskiej

"W toku postępowania sprawdzającego przesłuchano w charakterze świadków zawiadamiających: Jacka Dubois i Przemysława Rosatiego, a także uzyskano niezbędną dokumentację" - informuje PK. Podkreślono, że na tej podstawie ustalono, że sześciu członków TK złożyło do Manowskiej wniosek o zwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału.

 

Według prawa, jeżeli takie pismo zostanie złożone przez min. pięciu członków, prezes ma obowiązek, aby w ciągu 45 dni zwołać posiedzenie Trybunału Stanu w pełnym składzie. Do tej pory posiedzenie się nie odbyło. 

 

ZOBACZ: Małgorzata Manowska postawiła warunek. Chodzi o jej zarządzanie Izbą Pracy

 

"W związku z powyższym prokurator uznał, iż zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa niedopełnienia przez funkcjonariusza publicznego (Przewodniczącego Trybunału Stanu) obowiązku wynikającego z paragrafu 7 ust. 3 regulaminu Trybunału Stanu polegającego na zaniechaniu zwołania posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu na pisemny wniosek 6 członków Trybunału Stanu, czym działano na szkodę interesu publicznego (art. 231 § 1 k.k.)" - przekazał rzecznik PK prok. Przemysław Nowak.

 

- Nie może tak być, że w demokratycznym państwie decyduje jakieś widzimisię. W taki sposób nie można funkcjonować i mam nadzieję, że prokuratura będzie tutaj konsekwentna - mówił 4 września w rozmowie z Interią prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i sędzia Trybunału Stanu Przemysław Rosati.

Spór w Trybunale Stanu

Spór w TS trwa od wielu miesięcy. Sędziowie od stycznia - bezskutecznie - podejmują próby zwołanie pełnego składu Trybunału, jednak takiemu ruchowi jest przeciwna Małgorzata Manowska.

 

W związku z brakiem posiedzenia wszystkich sędziów m.in. nie można postawić przed TS najwyższych urzędników państwowych, którzy mieliby naruszyć prawo. Obecna władza domaga się m.in. postawienia przed Trybunałem prezesa NBP Adama Glapińskiego. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie