Rośnie liczba zachorowań na krztusiec. "Choroba wybitnie zakaźna"

Polska
Rośnie liczba zachorowań na krztusiec. "Choroba wybitnie zakaźna"
Pixabay/Polsat News
Ekspert zabrał głos w sprawie rosnącej liczby zachorowań na krztuśca. Zdjęcie ilustracyjne

- Początkowe objawy krztuśca są bardzo niecharakterystyczne. A krztusiec jest chorobą wybitnie zakaźną, jedna osoba może zarazić nawet 15 innych - powiedział na antenie Polsat News prof. Adam Sybilski. Podkreślił, że innym powodem szybkiego rozprzestrzeniania się choroby jest rosnące zjawisko uchylania się od obowiązku szczepień.

W tym roku w Polsce odnotowano dotychczas ponad 10 tys. przypadków krztuśca. W 2023 roku o tej porze przypadków było jedynie 10. Na antenie Polsat News profesor Adam Sybilski, kierownik kliniki pediatrii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, przedstawił przyczyny tego stanu rzeczy. 

Rośnie liczba zachorowań na krztuśca. "Ludzie się nie szczepią"

- Powodów jest kilka. Po pierwsze, jest pewna grupa osób, które się nie szczepią. One mogą przenosić chorobę - przypomniał ekspert.

 

Dopiero w tym roku przestrzeń publiczną obiegła informacja o tym, że nie tylko dzieci, ale również dorośli powinni przyjmować szczepionki na krztuśca. O ile jednak dla dzieci się one dostępne i darmowe, o tyle dorośli muszą nabyć je samodzielnie w aptekach. 

 

Wideo. Profesor Adam Sybilski radzi, jak chronić się przed krztuścem

 

 

W zeszłym tygodniu szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała o planach wprowadzenia darmowych szczepionek przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Jak jednak zwrócił uwagę ekspert, to osoby starsze najbardziej potrzebują dodatkowej ochrony. 

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Izabela Leszczyna w "Gościu Wydarzeń"

 

Profesor Sybilski podkreślił, że istotnym powodem szybkiego rozprzestrzeniania się choroby jest jej wysoka zakaźność i niespecyficzność symptomów. - Początkowe objawy krztuśca, kiedy już zarażamy, są bardzo niecharakterystyczne. A krztusiec jest chorobą wybitnie zakaźną, jedna osoba może zarazić nawet 15 osób - podkreślił ekspert. 

 

- Na początku krztusiec wygląda tak, jak zwykłe przeziębienie. Co jest najgorsze, już wtedy pacjenci roznoszą zarazki. Po kilku dniach pojawia się bardzo charakterystyczny, napadowy kaszel, piejący i duszący. Jeśli taki kaszel wystąpi, to z dużym prawdopodobieństwem jest to krztusiec - dodał. 

Spada odporność na krztusiec. Rośnie zjawisko uchylania się od szczepień

Zgodnie z danymi NFZ, odkąd prowadzony jest rejestr osób uchylających się od obowiązku szczepień, skala zjawiska wzrosła prawie 30-krotnie. - Przekonywanie rodziców, pokazywanie im twardych danych naukowych, potwierdzających, że szczepienia są bezpiecznym i skutecznym programem profilaktyki, to może być najlepszy sposób wpływania na ten stan rzeczy - przekonywał profesor. 

 

Dodał, że oprócz szczepionek warto jest stosować inne metody profilaktyki. - Epidemia COVID-19 pokazała, że dystans, maseczki i dezynfekcja działa, również na inne choroby. Jeśli ktoś jest chory, powinien zostać w domu, bo nigdy nie wiadomo, czy mamy do czynienia z przeziębieniem, czy z chorobą zakaźną - przypomniał. 

 

Pola Kajda / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie