Szturm na polską granicę. Nowe dane
W weekend służby powstrzymały 270 prób wtargnięcia na terytorium Rzeczypospolitej. W minionym tygodniu doszło łącznie do ok. 610 takich prób. Od czerwca przy granicy z Białorusią obowiązuje tzw. strefa buforowa.
Straż Graniczna przedstawiła najnowsze dane dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Granica polsko-białoruska. Gorący weekend dla służb
Z informacji przekazanych przez służby wynika, że w weekend 30 sierpnia-1 września doszło do 270 prób wtargnięcia na terytorium Polski. Służby zatrzymały sześć osób pod zarzutem pomocnictwa w nielegalnej imigracji.
W wydanym komunikacie poinformowano też, że funkcjonariusze udzielili pomocy dwóm osobom.
ZOBACZ: Kraj NATO powoła kobiety do wojska. "Należy odrobić pracę domową"
W minionym tygodniu doszło do ok. 610 raz prób nielegalnego przejścia przez białorusko-polską granicę.
Strefa buforowa na granicy
Od czerwca przy granicy z Białorusią obowiązuje tzw. strefa buforowa. Na okres 90 dni wprowadzono zakaz przebywania w strefie nadgranicznej na odcinku 60,67 km.
Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.
ZOBACZ: Białoruś koncentruje wojska na granicy z Ukrainą. Kijów ostrzega Alaksandra Łukaszenkę
Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi - zbudowana w 2022 r. - stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją.
Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
SG podpisała umowy na dodatkowe wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.
Czytaj więcej