Mer Paryża chce zmienić wygląd wieży Eiffla. Myśli o pamiątce po igrzyskach

Kultura Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Mer Paryża chce zmienić wygląd wieży Eiffla. Myśli o pamiątce po igrzyskach
AP Photo/Michel Euler
Burmistrz Paryża chce zmienić wygląd wieży Eiffla

Olimpijskie pierścienie zdobią obecnie wieżę Eiffla i pierwotnie zakładano, że po zakończeniu sportowego wydarzenia zostaną zdemontowane. Mer francuskiej stolicy uznała jednak, że charakterystyczne koła warto pozostawić na stałe. Jej zdanie spotkało się z niekoniecznie przychylnymi reakcjami. "Nie wydaje nam się, aby to było właściwe" - uważa Stowarzyszenie Potomków Gustave'a Eiffla.

Mer Paryża Anne Hidalgo ogłosiła, że planuje zachować koła olimpijskie na wieży Eiffla i ma na to zgodę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Symbol IO pojawił się na słynnej konstrukcji przed rozpoczęciem tegorocznych igrzysk.

 

ZOBACZ: Polacy z kolejnym medalem na igrzyskach paralimpijskch. Genialny występ

 

Planowo koła miały zostać zdemontowane po zakończeniu sportowego wydarzenia. W weekend Hidalgo przekazała jednak, że symbol IO całkiem nie zniknie, lecz zostanie zastąpiony innym, wykonanym z lżejszych materiałów. Jej plany skrytykowali członkowie rodziny Gustave'a Eiffla.

 

"Nie wydaje nam się właściwe, aby na wieży, która stała się symbolem Paryża i całej Francji od czasu jej budowy 135 lat temu, umieszczono na stałe symbol organizacji zewnętrznej, niezależnie od jej prestiżu" - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Potomków Gustave'a Eiffla.

Olimpijskie koła pozostaną na wieży Eiffla? "Nie powinna być placówką reklamową"

Przewodniczący organizacji Olivier Berthelot-Eiffel, który jest prawnukiem Eiffla, powiedział w rozmowie z AFP, że rodzina nie widzi problemu, aby pierścienie pozostały dłużej niż do zakończenia igrzysk paralimpijskich, lecz decyzja w tej sprawie powinna zapaść w inny sposób. 

 

- Wieża Eiffla nie powinna stać się placówką reklamową. Anne Hidalgo powinna była powiedzieć, że chce zachować pierścienie olimpijskie i przedyskutować ten pomysł z radą Paryża i odpowiednimi osobami, a nie sama o tym decydować - przekazał. 

 

ZOBACZ: Fenomenalny start w Paryżu. Jest pierwszy medal

 

Minister kultury Francji Rachida Dati również wątpi, czy pomysł mer Paryża jest słuszny. "Wieża Eiffla jest chronionym zabytkiem (...). Zgodnie z prawem dotyczącym chronionych budynków ochrona walorów architektonicznych wymaga zezwoleń i badania wpływu innych czynników przed przeprowadzeniem jakichkolwiek większych modyfikacji" - napisała w oświadczeniu. 

Wieża Eiffla "przewyższa wydarzenie trwające 17 dni"

"Wieża Eiffla ma 135-letnią historię i przewyższa wydarzenie sportowe i medialne trwające 17 dni" - skomentowała natomiast grupa SOS Paris działająca na rzecz ochrony zabytków i historycznego charakteru stolicy Francji.

 

Wieża Eiffla została odsłonięta w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej. Pierwotnie miała być tylko tymczasową atrakcją, ale ostatecznie stała się działającą wieżą telekomunikacyjną, używaną do transmisji radiowych i telewizyjnych.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie