Zadbaj o rower przed zimą. Pięć cennych porad
Zima to czas, kiedy wielu rowerzystów chowa swoje jednoślady, by wrócić do nich dopiero wiosną. Jednak zanim to nastąpi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu. Oto pięć cennych porad, które pomogą przygotować rower do zimowania.
Nie ma zbytniej przesady w stwierdzeniu, że regularna pielęgnacja roweru to klucz do jego długowieczności. Niezależnie od pory roku, warto poświęcić chwilę na podstawowe czynności konserwacyjne, takie jak czyszczenie i smarowanie. Jakie kwestie są kluczowe?
Dokładne czyszczenie i osuszenie
Pierwszym krokiem w przygotowaniu roweru do zimowania jest jego dokładne wyczyszczenie. Należy usunąć wszelkie zabrudzenia, a zwłaszcza błoto. Należy skupić się na tym, by szczególnie dokładnie wyczyścić:
- ramę,
- koła,
- napęd,
- hamulce.
Do tego celu najlepiej użyć specjalistycznych środków czyszczących oraz szczotek przeznaczonych do rowerów. Po umyciu trzeba dokładnie osuszyć wszystkie części, aby zminimalizować ryzyko powstania rdzy. Szczególną uwagę należy zwrócić na łańcuch i zębatki, które są najbardziej narażone na korozję.
Smarowanie i konserwacja napędu
Po wyczyszczeniu i osuszeniu roweru czas na smarowanie. Najważniejszym elementem jest łańcuch, który należy nasmarować specjalnym smarem odpornym na niskie temperatury. Warto też zabezpieczyć inne ruchome części, takie jak przerzutki, linki, piasty, amortyzatory czy stery.
Przechowywanie w odpowiednich warunkach
Miejsce przechowywania roweru zimą ma kluczowe znaczenie dla jego stanu technicznego. Najlepszym rozwiązaniem jest suche i ciepłe pomieszczenie, takie jak mieszkanie, garaż czy piwnica. Należy unikać zostawiania jednośladu na zewnątrz, gdzie będzie narażony na mróz, wilgoć i wahania temperatur.
ZOBACZ: Ile może ważyć bagaż podręczny? Koniecznie sprawdź to przed wylotem
Jeśli nie mamy możliwości trzymania roweru w domu, warto zainwestować w pokrowiec ochronny. Istotne jest też, aby rower stał w pozycji poziomej, najlepiej zawieszony na specjalnych uchwytach - to prosty, a niezwykle skuteczny sposób zapobiegający deformacji opon.
Warto rozważyć demontaż niektórych elementów jednośladu
Przed odstawieniem roweru na zimę, warto zdjąć z niego takie elementy, jak:
- oświetlenie,
- licznik,
- błotniki,
- bagażnik,
- sakwy.
To szczególnie ważne dla osób, które przechowują swój jednoślad w przestrzeniach wspólnych, na przykład w dostępnych w blokach wózkowniach czy na korytarzu. Zmniejsza to ryzyko ich kradzieży lub przypadkowego uszkodzenia.
Przed zimową przerwą warto sprawdzić też stan ogumienia i ciśnienie
Ostatnią czynnością przed zimowaniem roweru powinna być kontrola ciśnienia w oponach. Zbyt niskie może prowadzić do uszkodzenia obręczy, a zbyt wysokie - do pęknięcia dętki. Optymalna wartość to około 2,2 bara (dla rowerów górskich czasem ta wartość to trzy bary).
ZOBACZ: Chorwackie Bieszczady w Polsce - malownicze miejsce, o którym mało kto słyszał
Warto też dokładnie obejrzeć opony pod kątem zużycia, pęknięć czy wbitych drutów. W razie potrzeby należy wymienić ogumienie na nowe, aby uniknąć przykrych niespodzianek na wiosnę.
Czytaj więcej