33 tysiące kilometrów w 12 dni. Rekordowa podróż papieża

Świat
33 tysiące kilometrów w 12 dni. Rekordowa podróż papieża
PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Papież Franciszek udaje się w rekordową pielgrzymkę

Papież Franciszek udaje się z pielgrzymką do Azji i Oceanii, podczas której odwiedzi cztery kraje: Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. To najdłuższa podróż w czasie trwającego od 2013 r. pontyfikatu - potrwa 12 dni w ciągu których głowa Kościoła pokona ok. 33 tys. km.

W planie pielgrzymki papieża Franciszka jest siedem przelotów samolotem, trwających 43 godziny. Głowa Kościoła katolickiego wygłosi 16 przemówień. To jedna z najdłużej trwających podróży w historii wszystkich papieskich pielgrzymek.

Papież Franciszek pielgrzymuje do Azji i Oceanii. Rekord pontyfikatu

Nigdy wcześniej podczas jednej podróży Franciszek nie odwiedził czterech krajów - podkreślił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni podczas spotkania z dziennikarzami. Wśród watykanistów nie brak pytań, czy ta bardzo męcząca wyprawa jest na pewno na siły ponad 87-letniego papieża.

 

W tę nadzwyczaj daleką podróż wybiera się jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła; najstarszy pielgrzymujący. Dlatego będzie to największa z dotychczasowych prób dla jego sił. Na ten wysiłek zdobywa się mimo trudności z poruszaniem się. Już od kilku lat korzysta z wózka inwalidzkiego.

 

ZOBACZ: Spięcie na linii Watykan-Kijów. Papież Franciszek: Kościołów się nie rusza

 

W Watykanie poinformowano, że na pokładzie samolotu będzie, jak zawsze ekipa medyczna: lekarz Franciszka i dwóch pielęgniarzy.

To jego 45. podróż zagraniczna. Odbędzie się śladami św. Jana Pawła II, który był w tych czterech krajach; w Timorze Wschodnim zanim jeszcze uzyskał niepodległość. Ten rejon świata, w tym Indonezję, Franciszek zamierzał odwiedzić w 2020 roku, ale okazało się to niemożliwe z powodu pandemii COVID-19.

 

Zagraniczne podróże papież wznawia po blisko roku. Pod koniec września zeszłego roku był w Marsylii na południu Francji. Z grudniowej wizyty w Dubaju na konferencji klimatycznej musiał zrezygnować z powodu choroby.

Franciszek w podróży. Plan papieskiej pielgrzymki

Pierwszym etapem obecnej pielgrzymki będzie stolica Indonezji Dżakarta, dokąd papież przybędzie po 13-godzinnym nocnym locie we wtorek przed południem lokalnego czasu. Resztę dnia Franciszek przeznaczy na odpoczynek.

 

W środę rano odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża przed Pałacem Prezydenckim Istana Merdeka przez szefa państwa Joko Widodo. Tam również Franciszek spotka się następnie z przedstawicielami władz oraz społeczeństwa Indonezji, a później w miejscowej katedrze z duchowieństwem. Na zakończenie dnia będzie gościem młodzieży z edukacyjnej fundacji Scholas Occurentes.

 

W czwartek papież weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym w stołecznym Meczecie Niepodległości (Masjid Istiqlal), jednej z największych świątyń islamu, zbudowanej w 1978 roku. Może ona pomieścić 120 tys. osób. Franciszek podpisze tam dokument z wielkim imamem meczetu. Franciszek odwiedzi też ośrodek dobroczynny i odprawi mszę na stadionie Gelora Bung Karno z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób.

 

ZOBACZ: Nakazali wyburzyć dziesiątki domów. Papież ma tam odprawić mszę

 

W piątek papież uda się do Papui-Nowej Gwinei. Przyleci do stolicy kraju, Port Moresby, gdzie spędzi także kolejny dzień.

 

W niedzielę Franciszek odprawi mszę w stolicy, a potem poleci do Vanimo – miasta blisko granicy z Indonezją. Spotka się tam z wiernymi i z grupą misjonarzy, a następnego dnia z młodzieżą na stadionie w Port Moresby.

 

Po południu papież rozpocznie dwudniową wizytę w stolicy Timoru Wschodniego, Dili. Ponad 95 procent ludności niepodległego od 22 lat kraju to katolicy.

Oczekiwania względem pielgrzymki Franciszka

Zauważa się, że przyjazd Franciszka, po historycznej wizycie św. Jana Pawła II w 1989 roku, ma ogromne znaczenie dla Timorczyków. Są oni przekonani, że przyjazd i słowa papieża Polaka odegrały kluczową rolę w podkreśleniu ich trudnej sytuacji, gdy Timor Wschodni należał do Indonezji i dochodziło tam do prześladowań miejscowej ludności.

 

Franciszek spotka się z młodzieżą, z duchowieństwem i odprawi mszę na błoniach Tasi Tolu, czyli tam, gdzie przewodniczył jej św. Jan Paweł II przed 35 laty.

 

ZOBACZ: Szansa na pokój? Media wskazały na miejsce kolejnej konferencji

 

11 września rozpocznie się ostatni etap wyczerpującej pielgrzymki papieża: wizyta w Singapurze. Odprawi tam mszę na stadionie narodowym. Do Rzymu Franciszek wróci 13 września.

 

Ze względu na specyfikę odwiedzanych kontynentów - Azji i Oceanii - oczekuje się, że papież odniesie się w swych wystąpieniach także do istotnych tam kwestii ochrony środowiska.

ps / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie