Donald Tusk zabiera głos w temacie aborcji. Szczegóły nowych wytycznych dla szpitali
- Opracowaliśmy nowe wytyczne w sprawie aborcji, które pomogą zmienić realia w ramach obowiązującego prawa - przekazał premier Donald Tusk. - Kolejne próby pokazały, że trudno zdobyć większość na sali sejmowej na rzecz zmian - dodał. Konkretne wytyczne opracowano przy udziale szefów resortów zdrowia oraz sprawiedliwości: Izabeli Leszczyny i Adama Bodnara.
- Spotkaliśmy się rano z minister zdrowia i ministrem sprawiedliwości, żeby zamknąć decyzjami pewien rozdział, nie ostatni, rozdział walki w Polsce o dostęp do legalnej aborcji - powiedział podczas piątkowej konferencji Donald Tusk.
- Kolejne próby w Sejmie wykazały, że trudno zdobyć większość na sali sejmowej na rzecz projektów aborcyjnych - przekazał.
Jak podkreślił Tusk, nie oznacza to, że pozostajemy bezczynni, jeśli chodzi o możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji.
- W tej chwili, skoro nie możemy szeroko otworzyć tej bramy w Sejmie, to otwieramy furtki - powiedział premier.
Szczegóły nowych wytycznych dla szpitali. Dotyczą aborcji
W związku ze skutecznym oporem Polskiego Stronnictwa Ludowego, szef rządu stwierdził, że wraz z minister zdrowia i ministrem sprawiedliwości postanowili zmienić "realia" w ramach obowiązującego prawa.
Jak dodał premier, ustalone zostały konkretne wytyczne ws. przerywania ciąży. Stało się to przy udziale szefów resortów zdrowia oraz sprawiedliwości: Izabeli Leszczyny i Adama Bodnara.
ZOBACZ: Aborcja w Sejmie. Posłowie zadecydowali, triumf opozycji
- Skoro nie możemy otworzyć szeroko tej bramy z powodu braku większości w Sejmie, otwieramy furtki. Szukamy takich sposobów działania, które w praktyce umożliwią w praktyce dostęp do legalnej aborcji - orzekł Tusk.
Leszczyna: Zaświadczenie od psychiatry przesłanką do przerwania ciąży
Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna wskazała, że występują dwie przesłanki do legalnego przerwania ciąży: zagrożenie życia lub zdrowia kobiety oraz podejrzenie, że ciąża powstała na skutek czynu zabronionego.
Mówiąc o pierwszym z przypadków, stwierdziła, że obecnie obowiązujące przepisy ustawy nie rozgraniczają zdrowia fizycznego od psychicznego, więc rozpatrywane powinny być również opinie psychiatrów.
ZOBACZ: Izabela Leszczyna o tabletce "dzień po". Wskazała, kiedy będzie dostępna
- Jeśli kobieta zwraca się do lekarza psychiatry i ten uznaje, że ciąża tej kobiety jest zagrożeniem dla jej zdrowia psychicznego, to takie zaświadczenie od lekarza, z którym kobieta przychodzi do podmiotu leczniczego, oddziału ginekologiczno-położniczego, jest w świetle obowiązującego prawa, wystarczającą przesłanką do terminacji ciąży - stwierdziła Izabela Leszczyna.
- Są w gruncie rzeczy dwa cele wytycznych: one mają zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne kobietom w ciąży, także tym, które ze względów zdrowotnych nie chcą donosić ciąży i oczekują jej terminacji i mają zapewnić bezpieczeństwo prawne lekarzom, którzy będą te wytyczne stosować - dodała.
Minister sprawiedliwości: Wytyczne w sprawach usunięcia ciąży w prokuraturach
Minister zdrowia powiedziała, że jeśli kobiecie ubiegającej się o przerwanie ciąży w podmiocie mającym kontrakt z NFZ, wskaże się konieczność pozyskania drugiego orzeczenia lekarskiego lub zwołanie konsylium, to można uznać to za "utrudnianie dostępu do procedury medycznej, która jest w koszyku świadczeń gwarantowanych".
W przypadku, gdy podmiot leczniczy odmówi aborcji, NFZ ma prawo rozwiązać z nim kontrakt. Rzecznik Praw Pacjenta może z kolei nałożyć karę na instytucję do 500 tys. zł.
ZOBACZ: Minister Leszczyna o przegranym głosowaniu. "Koalicjanci boją się wyborców"
Minister Adam Bodnar przypomniał, że specjalne wytyczne w sprawach dotyczących usunięcia ciąży trafiły do polskich prokuratur 9 sierpnia.
- Celem tych wytycznych jest uwrażliwienie prokuratorów na tego typu sprawy, na to jak szczególną uwagę powinniśmy przykładać do sytuacji kobiety, która znajduje się w tym trudnym momencie życiowym i jak należy stosować wciąż obowiązujące przepisy prawa karnego - stwierdził.
- Czyli sytuacja, kiedy ze względu na ochronę zdrowia psychicznego zostaje podjęta decyzja o przeprowadzeniu zabiegu przerwania ciąży, to jest to okoliczność, która jest absolutnie dopuszczalna w świetle prawa - a w związku z tym nie powinna powodować takich sytuacji, jak zaangażowanie prokuratury - zaznaczył minister.
Dodał, że prawa kobiet muszą być "w centrum", a wskazówki mają wytworzyć nową "atmosferę, filozofię działania państwa".
Nowe wytyczne ws. przerywania ciąży. "Będzie zupełnie inna praktyka"
Premier Donald Tusk powiedział wcześniej, że w parlamencie obecnej kadencji nie będzie większości dla "aborcji legalnej w pełnym tego słowa znaczeniu". Zapowiedział m.in., że w tej sprawie "będzie zupełnie inna praktyka w prokuraturze i w polskich szpitalach".
Na początku sierpnia Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał wytyczne dla prokuratorów, co do prowadzenia spraw dot. odmowy przerwania ciąży oraz aborcji farmakologicznej.
ZOBACZ: Donald Tusk o rejestrze ciąż. "Kończy się okres ciemnej dwuznaczności"
12 lipca Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu karnego, który zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz w przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Do uchwalenia nowelizacji zabrakło kilku głosów, w tym posłów partii koalicji rządzącej.
W październiku 2020 r. TK uznał, że niezgodna z konstytucją jest przesłanka dopuszczająca przerwanie ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Orzeczenie TK weszło w życie 27 stycznia 2021 r.
Obecnie przerwanie ciąży jest możliwe w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).
Czytaj więcej