Rezygnują z płatności gotówkowych. Zmiana niezgodna z prawem

Polska
Rezygnują z płatności gotówkowych. Zmiana niezgodna z prawem
Gmina Kleszczewo stawia na płatność kartą

Gmina Kleszczewo zrezygnowała z płatności gotówkowych za doładowanie karty PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna). Od września za bilety okresowe kupowane przez ten system, można będzie zapłacić jedynie kartą lub blikiem. To jednak stoi w sprzeczności z prawem.

PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna) to system, przez który można zakupić bilety komunikacji w Poznaniu i okolicznych miejscowościach. Obejmuje aplikację i kartę imienną, którą do tej pory można było doładowywać w dowolny sposób.

 

W gminie Kleszczewo to zmieni się jednak od 2 września. Zakład Komunalny w poinformował, że doładowanie kart będzie odbywało się jedynie bezgotówkowo.

Doładowanie karty miejskiej tylko kartą

"Zakład Komunalny w Kleszczewie Sp. z o.o. informuje, że od 02.09.2024 r. w Zakładzie dokonanie opłaty m.in. doładowanie kart PEKA (kupno biletów okresowych lub doładowanie tPortmonetki itd.) możliwe będzie tylko w formie bezgotówkowej (przy użyciu karty płatniczej, zbliżeniowej lub telefonem). Zachęcamy do korzystania z tej wygodnej i szybkiej formy płatności" - czytamy w komunikacie.  
 
Jest to pierwsza tego typu sytuacja, a wszelkiego rodzaju karty miejskie w innych miastach można wciąż doładowywać w wybranych punktach także za gotówkę. Gmina Kleszczewo nie podaje powodów dla tej decyzji.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak grzmi w sprawie Campusu Polska. "Te pieniądze powinny trafić do Namibii"

 

Zmiana ta nie jest zgodna z ustawą, która obowiązuje w Polsce. Według niej płatność gotówką w sklepie jest możliwa niemal zawsze. Według nowych przepisów z 2021 roku sprzedawca nie może odmówić przyjęcia gotówki albo uzależnić podjęcia transakcji z klientem od możliwości wykonania transakcji bezgotówkowej.

 

Istnieje jedynie kilka sytuacji, w których sprzedawca rzeczywiście może odmówić przyjęcia zapłaty w formie gotówki. Dzieje się tak:

  • podczas transakcji przeprowadzanych za pomocą sklepów internetowych,
  • w sklepach bez personelu do obsługi,
  • podczas imprez masowych, jeśli sprzedawca poinformuje wcześniej klientów o obowiązujących formach płatności,
  • kiedy jednorazowa transakcja ma większą wartość niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 

Mogą także wystąpić inne okoliczności m.in. brak środków na wydanie reszty, ale wówczas sprzedawca może jedynie zasugerować płatność kartą, a nie ją wymusić.

 

ZOBACZ: Wyraźna zmiana przy polskiej granicy. "Obserwujemy nowe trendy"

 

Pomysł z Kleszczewa nie spotkał się z entuzjazmem. Pod komunikatem zamieszczonym w mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy niezadowolonych mieszkańców, którzy dopytują, co mają zrobić osoby korzystające jedynie z gotówki. 
 
"To jest głupota, bo nie każdy ma kartę, nie posługuje się telefonem"; "Proszę pomyśleć o tych, którzy nie mają kart, nie potrafią lub nie chcą z nich korzystać. Każdy powinien mieć prawo wyboru"; "To zachęcają Państwo czy narzucają płatność bezgotówkową?" - czytamy.

Aldona Brauła / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie