Najbardziej prądożerne urządzenia w domu. Można sporo zaoszczędzić

Biznes
Najbardziej prądożerne urządzenia w domu. Można sporo zaoszczędzić
Freepik
Które urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu?

W dobie rosnących cen energii elektrycznej coraz więcej Polaków zastanawia się, jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Jednym z najprostszych sposobów jest wyłączanie urządzeń, które pobierają najwięcej energii, szczególnie przed dłuższym wyjazdem. Które sprzęty domowe są największymi „pożeraczami” prądu i jakie korzyści przyniesie ich odłączenie od zasilania? 

Rosnące koszty energii elektrycznej skłaniają do poszukiwania oszczędności. Choć wyłączanie urządzeń przed wyjazdem może wydawać się oczywiste, wiele osób wciąż o tym zapomina.

 

Tymczasem to prosty sposób na zmniejszenie zużycia prądu i obniżenie rachunków. Przyjrzyjmy się bliżej, które sprzęty domowe są najbardziej energochłonne i dlaczego warto je odłączać od zasilania.

Kuchenne "pożeracze" prądu: lodówka, zmywarka i kuchenka elektryczna

Urządzenia AGD nie tylko ułatwiają nam życie, ale pobierają też z sieci naprawdę sporo prądu. Listę oczywiście otwiera lodówka - która zwykle pracuje non-stop i potrafi pobrać naprawdę sporo prądu, za który trzeba przecież zapłacić. 


Choć całkowite wyłączenie lodówki na czas krótkiego wyjazdu nie jest zalecane, warto rozważyć tę opcję przed dłuższą nieobecnością. Należy jednak pamiętać o dokładnym opróżnieniu i umyciu urządzenia.

 

ZOBACZ: Jacuzzi towarem luksusowym? Zobacz, ile prądu zużywa


Kolejnym energochłonnym sprzętem jest kuchenka elektryczna, zużywająca nawet 500-1000 kWh rocznie. Zmywarka do naczyń, również powinna zostać odłączona przed wyjazdem. Nie tylko zaoszczędzi to energię, ale także zapobiegnie ewentualnym awariom związanym z niekontrolowanym wyciekiem wody.


Warto zwrócić uwagę na czajnik elektryczny. Choć używamy go przez zaledwie kilka-kilkanaście minut dziennie, pobiera zaskakująco dużo energii. Starsze modele potrafią wziąć z sieci nawet 300 kWh w cyklu rocznym.

 

Odłączenie go od prądu przed wyjazdem to dobry nawyk, który nie tylko oszczędza energię, ale także zwiększa bezpieczeństwo domu.

Elektronika i urządzenia multimedialne - ukryte źródła zużycia prądu

W erze cyfrowej nasze domy są pełne urządzeń, które nawet w trybie czuwania pobierają energię. Telewizor wraz z kinem domowym może zużywać rocznie nawet 50 kWh. Podobny pobór mocy ma typowy komputer stacjonarny, ale uwaga. Im bliżej będzie mu do urządzenia gamingowego, tym więcej energii będzie pożerać.

 

ZOBACZ: Nadeszła prawdziwa gorączka złota. Ceny wysokie jak nigdy przedtem

 

Warto zwrócić uwagę na mniejsze urządzenia, takie jak routery Wi-Fi czy ładowarki do telefonów. Choć pojedynczo nie zużywają dużo energii, to pozostawione w gniazdkach przez dłuższy czas mogą generować niepotrzebne koszty.

 

Eksperci zalecają korzystanie z listew zasilających z wyłącznikiem, co ułatwia odcięcie zasilania dla wielu urządzeń jednocześnie.

Klimatyzacja i ogrzewanie: luksus, który może sporo kosztować

Systemy ogrzewania i klimatyzacji to jedne z najbardziej energochłonnych instalacji w domu. Choć całkowite wyłączenie tych urządzeń na czas wyjazdu może wydawać się kuszące, eksperci zalecają ostrożność. W przypadku dłuższej nieobecności lepiej obniżyć temperaturę ogrzewania do minimum niż całkowicie je wyłączać.


Warto pamiętać też o urządzeniach sezonowych, takich jak wentylatory czy przenośne grzejniki. Choć latem czy zimą mogą być intensywnie używane, przed wyjazdem powinny zostać odłączone od zasilania. Nie tylko oszczędzi to energię, ale także zwiększy bezpieczeństwo domu, eliminując potencjalne źródła pożaru.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie