Fenomenalny start w Paryżu. Jest pierwszy medal

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews/pap
Polski Komitet Paralimpijski

Jest pierwszy medal dla Polaków na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu. Złoto wywalczył Kamil Otowski. 24-latek zwyciężył w finałowym wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym w klasie S1. Polak całkowicie zdeklasował konkurencję. Uzyskując czas 2:17:85 o ponad 15 sekund wyprzedził reprezentanta Ukrainy i Włoch. Sukces Polaka skomentował prezydent.

Kamil Otowski zdobył pierwszy medal dla Polski na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu. Co więcej, 24-latek wywalczył złoto. Pokonał rywali w finałowym wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym w klasie S1.

Igrzyska Paralimpijskie 2024. Jest pierwszy medal dla Polaków

Otowski jest dwukrotnym mistrzem świata. W 2023 roku w Manchesterze zajął pierwsze miejsce na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym, na tej samej imprezie wygrał również rywalizację na 100 metrów stylem grzbietowym. Z kolei w 2021 roku na Mistrzostwach Świata w Funchal wywalczył trzecie miejsce na dystansie 200 metrów stylem dowolnym.

Sukces Polaka skomentował Andrzej Duda. "Kamil Otowski zdobył dziś złoty medal na 100m stylem grzbietowym na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu. Polski worek z medalami rozwiązany! Brawo! Gratulacje! Dziękujemy! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!" - napisał prezydent.

ZOBACZ: "Najlepsza fala w życiu". Na igrzyskach wystartowała w ciąży

Trzy lata temu w Tokio na Igrzyskach Paralimpijskich ekipa biało-czerwonych zdobyła 24 medale, w tym siedem złotych, sześć srebrnych i 11 brązowych. Z taką liczbą krążków Polacy zajęli 17. miejsce w klasyfikacji krajów.

Rywalizacja na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu zakończy się 8 września. W zawodach wystartuje ok. 4400 zawodników ze 168 państw. Rozgrywki będą się toczyć w 22 dyscyplinach.

Igrzyska Paralimpijskie 2024 w Paryżu

Polskę reprezentują 84 osoby, w tym 41 kobiet i 43 mężczyzn. Biało-czerwoni rywalizować będą w 15 dyscyplinach. Chorążymi podczas ceremonii otwarcia byli Lucyna Kornobys, dwukrotna wicemistrzyni paralimpijska, mistrzyni świata i Europy w pchnięciu kulą, która od 2011 roku nie schodzi z podium najważniejszych imprez, oraz skaczący wzwyż Maciej Lepiato, rekordzista świata, który z trzech poprzednich igrzysk wrócił z medalem, z czego dwukrotnie złotym.

W programie paralimpiady są: futbol słabowidzących, badminton, bocce, łucznictwo, ujeżdżenie, podnoszenie ciężarów, goallball, judo, kajakarstwo, lekkoatletyka, kolarstwo, koszykówka na wózkach, szermierka na wózkach, rugby na wózkach, tenis na wózkach, wioślarstwo, pływanie, siatkówka na siedząco, strzelectwo, taekwondo, tenis stołowy oraz triathlon.