Chłopiec zbił eksponat w muzeum. Dzban pochodził sprzed 3,5 tys. lat
Kilkuletni chłopiec, który wraz z rodzicami przyszedł do Muzeum Hecht, zbił dzban sprzed około 3,5 tys. lat. Eksponat nie był w żaden sposób odgrodzony od zwiedzających. Przedstawiciele placówki przekazali, że incydent był jedynie wypadkiem.
Zaledwie kilkuletni chłopiec, który odwiedził Muzeum Hecht w Izraelu, przypadkowo rozbił dzban sprzed 3,5 tys. lat.
Dzban pochodzi z czasów króla Dawida i Salomona, czyli środkowej lub późnej epoki brązu. Powstał między 1150 - 1500 r. p.n.e., a jego wygląd i kształt jest typowy dla starożytnego regionu Kanaan.
ZOBACZ: Bezcenne znalezisko podczas remontu. "Archeologiczna sensacja"
Naczynie służyło do przechowywania i transportu wina oraz oliwy z oliwek. Podobne dzbany odnajdywane są bardzo często, ale ten, który wystawiono w Muzeum Hecht, był wyjątkowo cenny - nie miał żadnych uszkodzeń i pęknięć.
Izrael. Chłopiec zbił starożytny dzban
Eksponat stał przy wejściu do muzeum i nie był w żaden sposób zabezpieczony, ponieważ władze muzeum uważają, że "urok tkwi" w pokazywaniu znalezisk archeologicznych bez szklanych ścian.
"Zgodnie z wizją założyciela, dr. Reubena Hechta, muzeum kładzie szczególny nacisk na udostępnianie zabytków ogółowi społeczeństwa bez przegród i bez szklanych ścian. Szczególny urok tkwi w obcowaniu z artefaktem archeologicznym 'oko w oko' i bez żadnych barier" - czytamy w oświadczeniu muzeum.
Muzeum poinformowało, że chłopiec zbił dzban przez przypadek, gdy razem z rodzicami uczestniczył w wycieczce.
- Zdarzają się przypadki, gdy eksponaty są celowo uszkadzane, a takie przypadki są traktowane z wielką surowością, włącznie z angażowaniem policji - powiedział BBC Lihi Laszlo, przedstawiciel muzeum. Podkreślił jednak, że rodzina nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.
Lihi Laszlo dodał, że eksponat trafił już w ręce ekspertów, którzy zajmą się jego konserwacją i odtworzeniem. Dzięki zgromadzonym zdjęciom i dokumentacji nie będzie to trudne zadanie, a dzban wkrótce wróci na swoje miejsce.
ZOBACZ: "Podjąłem decyzję". Tusk zapowiada wielkie wsparcie dla Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum nie zamierza zmieniać swojej polityki, co do ekspozycji artefaktów. Te, które prezentowano bez zabezpieczeń lub szklanych szyb, pozostaną na swoich miejscach.
Muzeum Hecht znajduje się u podnóża góry Karmel w północnej części Izraela. Zostało założone przez Reubena Hechta i jego żonę Edith. Reuben był jednym z działaczy na rzecz asymilacji Żydów jeszcze przed powstaniem Izraela. Założył również przedsiębiorstwo, które wybudowało pierwsze silosy na zboże w nowym państwie.
Działał także jako doradca premiera Menachema Begina, a w wolnych chwilach kolekcjonował artefakty i dzieła sztuki związane z kulturą żydowską. Wszystkie obecnie znajdują się w muzeum.
Czytaj więcej