Toksyczna chmura po wybuchu wulkanu. Czy dotarła nad Polskę? IMGW wyjaśnia
Po wybuchu islandzkiego wulkanu media obiegła informacja, że nad Europą rozprzestrzenia się szkodliwa dla zdrowia chmura dwutlenku siarki. Gorszą jakość powietrza odnotowali m.in. Brytyjczycy. W nowym komunikacie IMGW wskazano, czy mamy się czego obawiać również w Polsce. "Z porannych pomiarów wynika, że w większości zanieczyszczenia są na niskim poziomie" - czytamy.
W czwartek doszło do kolejnej erupcji islandzkiego wulkanu na półwyspie Reykjanes. Wybuch poprzedziły silne trzęsienia ziemi, po których doszło do szczelinowego wypływu lawy.
ZOBACZ: Wybuch wulkanu na Islandii. Jedna z najsilniejszych erupcji
Jak uspokaja IMGW, powołując się na monitoring islandzkiej Agencji Ochrony Środowiska, tym razem ze szczelin nie wydobywały się pyły, a stężenie siarki nie przekroczyło rekomendowanego przez WHO poziomu.
Chmura dwutlenku siarki nad Europą. Czy jest niebezpieczna?
Mimo to erupcja wpłynęła na jakość powietrza w całej Europie. Wraz z wiatrem chmura wulkanicznych cząstek przemieszcza się na południe i wschód, co pokazują liczne mapy monitorujące stężenia siarki w powietrzu, takie jak np. windy.com. Budzi to obawy wielu osób, ponieważ większe stężenie substancji może powodować problemy ze zdrowiem.
ZOBACZ: Toksyczna chmura nad Polską. IMGW ostrzega
Przed nadciągającą chmurą siarki ostrzegała również brytyjska służba meteorologiczna Met Office, a media informowały o wysokich jej stężeniach nad Londynem, Norwich i Hull. Podkreślono również, że toksyczna chmura znajdowała się wysoko w atmosferze, więc miała niewielki wpływ na jakość powietrza poniżej.
"Transport daleki zwykle odbywa się na wyższych poziomach atmosfery (co wyklucza ekspozycję zagrażającą zdrowiu), a warunki cyrkulacyjne nie zawsze sprzyjają osiadaniu zanieczyszczeń, nawet po ich napływie na dany obszar" - wyjaśnia IMGW we wtorkowym komunikacie.
Służby "monitorują sytuację" wokół chmury z dwutlenkiem siarki
Meteorolodzy podkreślili, że w naszym regionie satelity nie wykryły cząsteczek siarki pochodzących z wybuchu islandzkiego wulkanu. Z porannych pomiarów jakości powietrza wynika, że w większości zanieczyszczenia są na niskim poziomie.
ZOBACZ: Toksyczna chmura nad Berlinem. Pożar w fabryce obróbki metali
Oznacza to, że chmura nie powinna negatywnie wpływać na stan zdrowia mieszkańców polskich miejscowości. "Służby monitorują cały czas sytuację" - zapewnił polski instytut.
Czytaj więcej