Niebezpieczna bakteria w Bałtyku. Jest mięsożerna

Świat Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
Niebezpieczna bakteria w Bałtyku. Jest mięsożerna
Pixabay.com
Bakterie w morzu Bałtyckim

W Bałtyku pojawiła się niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia bakteria. Przecinkowce znane także jako Vibrio "zjadają mięśnie", a objawy zatrucia przypominają m.in. te, które można zaobserwować podczas zakażenia pokarmowego. Mięsożerna bakteria zabiła ostatnio dwie osoby w graniczącym z Polską rejonie Niemiec.

Temat bakterii w Bałtyku wraca regularnie przy okazji niemal każdych wakacji. Sytuacja jest naprawdę poważna, bowiem Vibrio vulnificus doprowadziło w ostatnim czasie do dwóch zgonów w niemieckim kraju związkowym Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Niebezpieczne bakterie w Bałtyku

Krajowy Urząd Zdrowia i Spraw Społecznych (Lagus) Meklemburgii-Pomorza Przedniego przekazał szczegóły w tej sprawie. "81-letni urlopowicz zmarł w wyniku zakażenia się bakterią podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim. Mężczyzna miał różne choroby przewlekłe i otwarte rany" - podaje niemiecki dziennik "Die Welt". Z kolei druga osoba to 59-latek. W jego krwi wykryto Przecinkowce, jednak szczegóły ws. okoliczności zgonu nie są znane.

 

ZOBACZ: Skażona woda na Mazowszu. Wykryto w niej groźne bakterie

 

Służby sanitarne ostrzegają kąpiących się w Bałtyku turystów, a szczególnie osoby mające różnego rodzaju zmiany skórne, przed kontaktem z wodą morską. Niestety z uwagi na ocieplenie klimatu przypadków zakażeń może być więcej, bowiem zwiększająca się stała temperatura wody, która przyspiesza i zwiększa rozmnażanie się bakterii.

 

Na stronie rządowej czytamy, że objawy u człowieka mogą mieć różną postać w zależności od drogi zakażenia. Ze strony przewodu pokarmowego mogą być skutkiem spożycia surowych bądź niewystarczająco przetworzonych termicznie owoców morza lub połknięcia skażonej wody.

Objawy zakażenia bakteriami Vibrio 

Wówczas symptomy przypominają te podczas zakażenia pokarmowego. Objawy chorobowe występują zazwyczaj po ok. 24 godzinach i trwają około 3 dni. Jednak Vibrio może też prowadzić do gwałtownej infekcji powodującej gorączkę, dreszcze, nudności, hipotensyjny wstrząs septyczny oraz wtórne zmiany na kończynach. Posocznice wywoływane przez Vibrio vulnificus osiągają śmiertelność rzędu 50 proc. 

 

Vibrio cholerae non-O1 wywołuje natomiast cholerę, ostrą i zaraźliwą chorobę zakaźną przewodu pokarmowego. Cholerę cechuje śmiertelność od 1 proc. do 20 proc. przy prawidłowym leczeniu, a przy przy braku leczenia umiera połowa chorych. 

 

Do zakażenia przecinkowcami może dochodzić również w wyniku kontaktu skażonej wody z uszkodzoną skórą. Wtedy na ogół występuje zakażenie ran, które mogą przeobrazić się w ropnie.

 

ZOBACZ: Morze zaczęło porywać samochód. Nagranie trafiło do sieci

 

Na bakterie szczególnie narażone są osoby z  osłabionym układem odpornościowym, starsze, przewlekle chore oraz małe dzieci. W takich przypadkach może dochodzić do rozwinięcia się sepsy, a nawet śmierci. 

 

Większość przypadków ma łagodny przebieg i nie wymaga leczenia, jednak kiedy objawy nie ustępuję może być konieczna hospitalizacja i włączenie specjalistycznego leczenia.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie