F-35 dla Polski. Pierwszy "Husarz" zjechał z taśmy produkcyjnej
Pierwszy polski samolot wielozadaniowy F-35 zjechał z taśmy produkcyjnej. Nagranie z kompilacją ukazującą prace wykończeniowe "Husarza" opublikował w sobotę koncern Lockheed Martin. Maszyna pozostanie jeszcze w USA, gdzie będzie służyła szkoleniu polskich pilotów. Pierwsze samoloty trafią nad Wisłę w 2026 roku.
Na początku sierpnia koncern Lockheed Martin poinformował, że pierwszy wielozadaniowy myśliwiec F-35 dla Polski został przetransportowany do zakładu prac wykończeniowych.
W sobotę producent opublikował nagranie, na którym widać premierowego "Husarza". Został on pokryty pokryty specjalną powłoką, która jest częścią technologii stealth, mającej na celu ograniczyć możliwość wykrycia samolotu.
"Narodziny pierwszego polskiego samolotu F-35". Jest nagranie
Opublikowany na platformie X krótki film, udostępnił na swoim profilu także Sztab Generalny Wojska Polskiego. "Narodziny pierwszego polskiego samolotu F-35" - napisano.
Na nagraniu widać m.in. jak powstały szachownice na "Husarzu", które wyjątkowo mają nie biało-czerwone, a biało-szare barwy. Powodem jest właśnie dostosowanie tego elementu do technologii stealth. Zmienione zostały nawet przepisy w tym zakresie.
Pod koniec lipca Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP, która dopuści stosowanie szachownic o obniżonej widzialności.
ZOBACZ: Pierwszy polski myśliwiec F-35A stał się "niewidzialny"
F-35 dla Polski
Umowę na 32 samoloty F-35 za 4,6 mld dolarów Polska podpisała w 2020 r. Pierwszy egzemplarz zostanie początkowo posłuży do szkolenia polskiego personelu tych maszyn w USA. Do Polski pierwsze samoloty przylecą w 2026, dostawy mają się zakończyć w roku 2030.
Imię polskich F-35 wybrane zostało w drodze konkursu, który w kwietniu ogłosił Sztab Generalny Wojska Polskiego. Komisja konkursowa zdecydowała, że spośród przesłanych propozycji to "Husarz" jest tą najodpowiedniejszą dla nabytku, który za kilka lat ma stanowić o sile polskiego lotnictwa.
ZOBACZ: Najnowocześniejsze F-35 w polskich barwach. Ważny generał ujawnia
F-35 powstał w ramach rozpoczętego w 1993 r. programu wspólnego myśliwca uderzeniowego dla wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. Od 2021 r. program nosi nazwę Joint Strike Fighter, JSF, a kontrakt został przyznany koncernowi Lockheed Martin. Opracowano warianty konwencjonalnego startu i lądowania i wersje pokładowe, także skróconego startu i pionowego lądowania.
Zaprojektowano go do walki powietrznej, atakowania celów naziemnych i zadań rozpoznawczych, z założeniem, że będzie mógł działać na terytorium przeciwnika dzięki wysokiej świadomości sytuacyjnej i obniżonej wykrywalności, którą zapewniają kształt płatowca i powłoki pochłaniające promieniowanie radarowe.
Czytaj więcej