Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Będą rekordowo szybkie połącznia
Od września na trasach między Warszawą a kilkoma innymi dużymi miastami pociągi pojadą szybciej. Podróż ze stolicy do Poznania potrwa nieco ponad dwie godziny, a do Białegostoku nieco ponad półtorej godz. Z komunikatu Ministerstwa Infrastruktury dowiadujemy się też, że nowe przystanki kolejowe pojawiły się w Łodzi, Grudziądzu, Koszalinie i Głownie.
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że od pierwszego września w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się zmiany. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przewoźnikami opracowały połączenia tak, żeby zoptymalizować ich możliwości i wykonawcom stworzyć warunki do kontynuowania prac.
"Zmiana rozkładu pozwala jednocześnie na uruchamianie połączeń pasażerskich, transport towarów oraz prowadzenie największych od lat inwestycji na kolei, które poprawiają komfort, dostępność i bezpieczeństwo podróży kolej" - podano w komunikacie.
Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 1 września do 9 listopada.
Kolej coraz szybsza
Pociąg EIC Sedina pokona trasę z Warszawy do Poznania w 2 godz. i 18 min., a w Szczecinie pojawi się 4 godz. i 32 min po starcie w stolicy. Podobne osiągi na tej samej trasie będzie miał pociąg EIC.
W mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że uruchomione zostanie próbne połączenie na trasie Łódź - Białystok - Łódź.
Rekord padnie na trasie Warszawa - Białystok. Tam pociąg w ramach pilotażowego programu, nie zatrzymując się na stacjach pośrednich, pokona dystans między oboma miastami w 1 godz. 38 min.
ZOBACZ: PKP szykuje niespodziankę na sierpniowy weekend. Dobre wiadomości dla podróżnych
Szybkie połączenie będzie też między stolicą a Łodzią. Podróż pociągiem PKP Intercity Esperanto ze stacji Łódź Widzew do Warszawy Zachodniej wyniesie 58 min, a z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej - 1 godz. 12 min.
Szybciej będzie też na trasie Kraków-Bochnia, gdzie większość pociągów pokona dystans w około 22 min.
"Krótsze czasy przejazdu to efekt prowadzonych prac na sieci kolejowej, reorganizacji siatki połączeń kolejowych oraz mniejszej liczby miejsc zatrzymań po drodze" - czytamy.
Nowe przystanki kolejowe
We wrześniu pasażerowie będą mogli korzystać z nowych przystanków w czterech miastach.
Do pociągów będzie można wsiąść ze stacji: Koszalin Politechnika, Koszalin Wschodni, Grudziądz Rządz, Łódź Zarzew oraz Głowno Północne.
ZOBACZ: Tak szybko jeszcze nie było. PKP zapowiada rewolucję na torach
"Na Podkarpaciu oddany zostanie do użytku nowy przystanek w Lutoryżu, wybudowany na linii nr 106 Rzeszów - Jasło. Z kolei na Dolnym Śląsku pociągi zatrzymają się na przystanku Strzelce Świdnickie (linia kolejowa Wrocław - Świdnica)" - podano.
Czytaj więcej