Litwa wzmacnia granice z Rosją i Białorusią. "Aktywna współpraca z Polską"

Świat
Litwa wzmacnia granice z Rosją i Białorusią. "Aktywna współpraca z Polską"
Litwa umacnia granice z Rosją i Białorusią

Litwini stawią na granicach z Rosją i Białorusią dodatkowe zapory, których celem jest zatrzymanie ewentualnego natarcia. W specjalnych punktach magazynowane będą m.in. "jeże, harmonijki czy zęby smoka". Z komunikatu litewskiego MON dowiadujemy się, że Wilno w kwestii ochrony granicy "aktywnie współpracuje z Polską".

Litewskie Ministerstwo Obrony poinformowało o wzmocnieniu granic z Białorusią i Rosją elementami inżynieryjnych blokad drogowych. 

 

Nowe rozwiązania zostały zaprezentowane na poligonie generała Silvestro Žukauskasa.

Litwa wzmacnia granice. "Jeże, harmonijki i zęby smoka"

Nowe przeszkody stanowią element przeciwdziałania mobilności wroga. Jak podkreślono w komunikacie, "w przypadku agresji pozwoliłyby one na zablokowanie i spowolnienie działań wrogich państw przeciwko Republice Litewskiej".

 

Mowa m.in. o jeżach, drutach kolczastych, harmonijkach, czy znanych dobrze z wojny w Ukrainie "zębach smoka", które stanowią zaporę przeciwczołgową. 

 

ZOBACZ: Litwa. Gitanas Nauseda deklasuje rywali w wyborach prezydenckich

 

- Dzisiaj zapora inżynieryjna zademonstrowana "na drodze" jest jednym ze sposobów, w jaki za pomocą zgromadzonych narzędzi inżynieryjnych, w nowo powstałych flotach instrumentów, możliwe jest zablokowanie ruchu wroga. (...) Wszystkie te środki są skuteczne w powstrzymywaniu wroga, jak pokazują ukraińskie doświadczenia - powiedział Laurynas Kasčiūnas, minister obrony narodowej.

 

Wzdłuż granicy z Białorusią i Rosją Litwini rozstawili 27 parków, przeznaczonych do magazynowania umocnień. Komplet umocnień litewska armia ma otrzymać do końca roku. 

Przesmyk suwalski. "Aktywna współpraca z Polską"

W komunikacie zaznaczono, że Litwa koordynuje działania w zakresie przeciwdziałania mobilności wroga z Estonią i Łotwą, tworząc wzdłuż wschodniej granicy NATO zestaw środków, które skutecznie zakłócą i zatrzymają ewentualny natarcie wroga na granicę.

 

"W tej dziedzinie prowadzona jest również aktywna współpraca z Polską w zakresie przygotowań do obrony przesmyku suwalskiego. To przestrzeń szerokości około 100 km między Polską a Litwą, która oddziela obwód królewiecki od Białorusi. 

 

Przesmyk suwalski ma duże znaczenie strategiczne zarówno dla Warszawy i Wilna, jak i dla całego NATO. 

 

Przez Sojusz został uznany za jeden z najbardziej zapalnych punktów Europy. Jest to jedyna lądowa trasa, która łączy państwa bałtyckie – Litwę, Łotwę i Estonię z pozostałymi sojusznikami.

 

ZOBACZ: Zagrożenie ze strony Rosji. Dlaczego przesmyk suwalski jest tak ważny dla Polski i NATO?

 

W przypadku próby zajęcia tego terenu przez siły rosyjskie, państwa bałtyckie mogłyby zostać odcięte od reszty Sojuszu. To czyni przesmyk suwalski niezmiernie ważnym z punktu widzenia obronności i logistyki wojskowej.

 

To właśnie dlatego zachowanie suwerenności przywołanego obszaru jest priorytetem dla NATO, co podkreśla jego znaczenie w polityce międzynarodowej. Region jest ponadto symbolem ważnych zobowiązań Sojuszu wobec swoich członków na wschodzie Europy.

Artur Pokorski / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie