W zoo w RPA nie ma już słoni. Ostatni odzyskał wolność po 43 latach

Świat
W zoo w RPA nie ma już słoni. Ostatni odzyskał wolność po 43 latach
The PRO Elephant Network

Po 43 latach niewoli i 21 samotności Charlie w końcu odzyskał wolność. To ostatni słoń w RPA, który przebywał w jedynym w kraju zoo. Uwolnienie Charliego to efekt miesięcy protestów, petycji i listów do ministra środowiska.

Charlie, słoń trzymany przez 43 lata w jedynym narodowym zoo w RPA, został we wtorek przeniesiony z Pretorii do rezerwatu Shambala w Limpopo - poinformowała zaangażowana w jego uwolnienie fundacja EMS.

Zoo likwiduje wybieg dla słoni

Kampania na rzecz uwolnienia słoni z zoo w Pretorii trwała wiele lat. Batalię z rządem prowadziło kilka fundacji, między innymi EMS i Pro Elephant Network. Były petycje, listy do ministrów środowiska i publiczne protesty.

 

ZOBACZ: USA. Słoń uciekł z cyrku. Urządził sobie spacer po mieście

 

- Przetrzymywanie Charliego w odosobnieniu w jałowym wybiegu, niemal bez cienia, z brudną wodą, to nic więcej niż znęcanie się nad zwierzętami dla rozrywki ludzi - tłumaczyła w czasie kampanii Smaragdy Louw, dyrektorka organizacji Ban Animal Trading.

 

Wolności doczekał tylko Charlie, który opuszczany systematycznie przez trzymanych z nim w niewoli towarzyszy, w samotności spędził 21 lat.

 

Po jego uwolnieniu zoo zdecydowało, że zlikwiduje wybieg dla słoni.

Najpierw cyrk, potem zoo. Smutne losy Charliego

Charlie został schwytany w Hwange w Zimbabwe 43 lata temu i przez 16 lat występował w cyrku Boswell Wilkie Circus. Kiedy skończyły się złote czasy cyrków, tułał się po różnych ogrodach zoologicznych, aż w 2001 roku do Pretorii.

 

ZOBACZ: RPA: Słoń zaatakował turystów. Zwierzę odstraszył przewodnik

 

Uwolniony słoń początkowo będzie przetrzymywany w ośrodku przejściowym, dopóki nie przystosuje się do nowego środowiska, ponieważ nie ma doświadczenia w żerowaniu na wolności. Docelowo trafić ma w miejsce, gdzie przebywają inne słonie, z którymi się zintegruje, jak zakładają aktywiści, którzy doprowadzili do jego uwolnienia.

Słonie  afrykańskie

Słonie afrykańskie to największe współcześnie żyjące zwierzęta lądowe.

 

Samice tego gatunku osiągają masę 2800 kg (maksymalnie 4600 kg), a samce 6000 kg (maksymalnie 10000 kg). Długość ich ciała wynosi 6-7,5 m, a wysokość w kłębie samic 2,6 m (samców 3,2 m). 

 

Słonie afrykańskie żyją do 70 lat.

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie