WHO ostrzega przed małpią ospą. "Kluczowy test dla świata"
Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge zabrał głos ws. ostatnio rozprzestrzeniającego się wirusa. - Małpia ospa nie jest nowym COVID-19 - podkreślił. Jednocześnie zaznaczył, że to jak zareagujemy i jakie podejmiemy działania ws. tej choroby będzie "kluczowym testem dla Europy i świata".
- Małpia ospa nie jest nowym Covid-19 - oświadczył we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Wyjaśnił, że niezależnie od wariantu choroby, która dotknęła między innymi kraje centralnej Afryki, transmisja wirusa jest pod kontrolą.
Małpia ospa. WHO komentuje
- Ustanowimy globalny system kontroli i eliminacji małpiej ospy, czy też wejdziemy w nowy cykl paniki i lekceważenia zagrożenia? To w jaki sposób w następnych latach odpowiemy, będzie kluczowym testem dla Europy i świata - powiedział Kluge na spotkaniu z dziennikarzami. Ponadto zadeklarował, że należy wspólnie przeciwdziałać tej chorobie, aby być skutecznym.
ZOBACZ: Małpia ospa "światowym zagrożeniem". WHO ogłasza najwyższy alarm
Małpia ospa jest zakaźną infekcją, która skutkuje wysypką i objawami podobnymi do tych występujących przy grypie. Na ogół przebieg choroby jest niegroźny, ale może w niektórych przypadkach być śmiertelna.
Małpia ospa jest już poza Afryką
Nowy wariant choroby wywołał obawy na całym świecie ze względu na szybką transmisję tego wirusa. W ubiegłym tygodniu zdiagnozowano jeden przypadek tej choroby w Szwecji, który został powiązany z dużą falą zachorowań w Afryce.
Dyrektor Kluge ocenił, że skupienie się na nowym wariancie choroby (Klad I) da krajom Europy możliwość wprowadzenia zmian w obowiązujących wytycznych i narzędziach kontroli opieki zdrowotnej, poprzez analizę obecnego już na Starym Kontynencie pierwotnego wariantu choroby (Klad II).
W Europie co miesiąc jest około 100 przypadków zachorowań na wariant Klad II małpiej ospy - przekazał Kluge.
Czytaj więcej