Prezes NBP przed Trybunałem Stanu? Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Prezes NBP przed Trybunałem Stanu? Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News
Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że postępowanie ws. prezesa NBP przed sejmową komisją w sprawie pociągnięcia go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu narusza zasadę niezależności NBP.

"Uprawnienia komisji odpowiedzialności konstytucyjnej dalece wykraczają poza uprawnienia Sejmu przewidziane w polskiej konstytucji" - przekazała w uzasadnieniu wtorkowego orzeczenia sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

 

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia już wcześniej zapowiadał, że nie wykona podobnego postanowienia TK ws. Adama Glapińskiego, a wniosek o Trybunał Stanu dla szefa NBP będzie procedowany w Sejmie zgodnie z prawem.

Trybunał Konstytucyjny zadecydował w sprawie postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

Decyzja TK odnosi się do wniosku złożonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości na początku marca. Politycy zaskarżyli cztery przepisy ustawy o TS oraz jedną z regulacji Regulaminu Sejmu. Wnioskodawcy wskazywali, że akt oskarżenia prezesa NBP przed TS został powierzony Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu - "ciału par excellence politycznemu".

 

Trzy z przepisów ustawy o TS  zostały uznane przez TK za niekonstytucyjne. Chodzi m.in. o uchwalenie przez komisję sejmową sprawozdania o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o postawieniem Adama Glapińskiego przed TS oraz o konieczność stawienia się prezesa NBP przed zespołem komisji.

 

ZOBACZ: "Będzie kontrraport" ws. wyborów kopertowych. Dwoje polityków na celowniku

 

Jak orzekła sędzia Krystyna Pawłowicz, postępowanie prowadzone w oparciu o uznane za niekonstytucyjne przepisy, traci podstawę prawną.

 

Podczas rozprawy w TK podczas której zapadło orzeczenie uczestniczył poseł PiS Paweł Jabłoński, będący jednym z wnioskodawców.

Koalicja rządząca chce Trybunału Stanu dla prezesa NBP

Pod koniec marca posłowie koalicji rządzącej złożyli wstępny wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Pod wnioskiem, zawierającym osiem zarzutów podpisało się 191 posłów. 

 

Sygnatariusze zarzucają prezesowi NBP m.in. dokonywanie interwencji walutowych bez odpowiedniego upoważnienia, czy łamanie konstytucji i ustawy o NBP poprzez skup aktywów w latach 2020-2021.

 

W lipcu Sejm przyjął dwie ustawy, których celem jest reforma Trybunału Konstytucyjnego. Senat wprowadził poprawki, które - według zapowiedzi marszałka Szymona Hołowni - mają być rozpatrywane podczas pierwszego wrześniowego posiedzenia. Lider Polski 2050 wskazał, że następnie zostaną one przekazane prezydentowi.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia komentuje weto Andrzeja Dudy. "Odgrywa rolę głównego hamulcowego"

 

Marszałek wyraził nadzieję, że Andrzej Duda da się przekonać co do konieczności reformy Trybunału Konstytucyjnego, w którym - według marszałka - panuje obecnie "bałagan".

 

- On doprowadza nas na skraj prawnej przepaści. Ten marsz trzeba przerwać - ocenił Szymon Hołownia podczas poniedziałkowej konferencji.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie