Odzyskano ciało Alexa Dancyga i innych zakładników. Izraelska armia potwierdza

Świat
Odzyskano ciało Alexa Dancyga i innych zakładników. Izraelska armia potwierdza
Hostage Families Forum
Ciało Alexa Dancyga zostało sprowadzone do Izraela

Ciała sześciu zakładników przetrzymywanych od października 2023 r. przez Hamas zostały sprowadzone do Izraela przez tamtejszą armię. Wśród nich m.in. polsko-żydowskiego historyka Alexa Dancyga. Informację o jego śmierci wojsko Izraela przekazało już pod koniec lipca.

Informację o sprowadzeniu zwłok zakładników izraelska armia przekazała we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak czytamy w komunikacie, ciała należą do Nadawa Popplewella, Jagewa Buchstawa, Jorama Matzegera, Haima Periego, Awraham Mundera i Alexa Dancyga.

Izraelskie wojsko odzyskało ciała szóstki zakładników Hamasu

O ile w przypadku pięciorga z wymienionych zakładników Hamasu ich śmierć była już potwierdzona przez izraelskie wojsko wcześniej, jeśli chodzi o Awraham Mundera wciąż wierzono, że żyje.


Operacja sprowadzenia ciał z Chan Junis została przeprowadzona we współpracy ze służbą bezpieczeństwa Szin Bet.


"Akcję ratunkową umożliwiły dokładne informacje wywiadowcze ISA, jednostek wywiadowczych i Kwatery Głównej Dyrekcji Wywiadu IDF" - przekazano.


Wiadomo ponadto, że podczas akcji Siły Obronne Izraela (IDF) zlokalizowały szyb o głębokości 10 m, prowadzący do podziemnego tunelu, w którym to znalezione zostały ciała. Wydobyto je po "długotrwałych walkach w terenie zabudowanym i w budynkach wielokondygnacyjnych".

Alex Dancyg nie żyje. W Gazie wciąż jest ponad 100 zakładników

Cała szóstka mężczyzn została porwana podczas ataku Hamasu 7 października 2023 r. z kibucu Nir Oz oraz kibucu Nirim. W czerwcu Izrael potwierdził śmierć 51-letniego Popplewella, 79-letniego Periego i 80-letniego Matzegera. Mieli oni zginąć podczas izraelskiej operacji w Chan Junis.


22 lipca z kolei wojsko Izraela oświadczyło, że nie żyją również 35-letni Buchstaw i 76-letni Dancyg. Syn polsko-żydowskiego historyka stwierdził wówczas, że premier Izraela Benijamin Netanjahu wybrał poświęcenie zakładników, aby sam przetrwać. - Karma go osądzi i zapłaci za to - ocenił.


Izraelski rząd szacuje, że w Gazie pozostaje jeszcze 105 zakładników, przy czym 71 z nich prawdopodobnie jest żywych. Dodatkowych czterech zakładników było w Gazie już przed 7 października, z czego dwoje najpewniej nie żyje. Prezydent Izraela Izaak Herzog przesłał wszystkim rodzinom zmarłych najgłębsze wyrazy współczucia.


Alex Dancyg urodził się w Warszawie w 1948 r. w rodzinie ocalałych z Holokaustu. W 1957 r. wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela. Od 1990 r. pracował w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie