Odzyskano ciało Alexa Dancyga i innych zakładników. Izraelska armia potwierdza
Ciała sześciu zakładników przetrzymywanych od października 2023 r. przez Hamas zostały sprowadzone do Izraela przez tamtejszą armię. Wśród nich m.in. polsko-żydowskiego historyka Alexa Dancyga. Informację o jego śmierci wojsko Izraela przekazało już pod koniec lipca.
Informację o sprowadzeniu zwłok zakładników izraelska armia przekazała we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak czytamy w komunikacie, ciała należą do Nadawa Popplewella, Jagewa Buchstawa, Jorama Matzegera, Haima Periego, Awraham Mundera i Alexa Dancyga.
Izraelskie wojsko odzyskało ciała szóstki zakładników Hamasu
O ile w przypadku pięciorga z wymienionych zakładników Hamasu ich śmierć była już potwierdzona przez izraelskie wojsko wcześniej, jeśli chodzi o Awraham Mundera wciąż wierzono, że żyje.
Operacja sprowadzenia ciał z Chan Junis została przeprowadzona we współpracy ze służbą bezpieczeństwa Szin Bet.
"Akcję ratunkową umożliwiły dokładne informacje wywiadowcze ISA, jednostek wywiadowczych i Kwatery Głównej Dyrekcji Wywiadu IDF" - przekazano.
Wiadomo ponadto, że podczas akcji Siły Obronne Izraela (IDF) zlokalizowały szyb o głębokości 10 m, prowadzący do podziemnego tunelu, w którym to znalezione zostały ciała. Wydobyto je po "długotrwałych walkach w terenie zabudowanym i w budynkach wielokondygnacyjnych".
Alex Dancyg nie żyje. W Gazie wciąż jest ponad 100 zakładników
Cała szóstka mężczyzn została porwana podczas ataku Hamasu 7 października 2023 r. z kibucu Nir Oz oraz kibucu Nirim. W czerwcu Izrael potwierdził śmierć 51-letniego Popplewella, 79-letniego Periego i 80-letniego Matzegera. Mieli oni zginąć podczas izraelskiej operacji w Chan Junis.
22 lipca z kolei wojsko Izraela oświadczyło, że nie żyją również 35-letni Buchstaw i 76-letni Dancyg. Syn polsko-żydowskiego historyka stwierdził wówczas, że premier Izraela Benijamin Netanjahu wybrał poświęcenie zakładników, aby sam przetrwać. - Karma go osądzi i zapłaci za to - ocenił.
Izraelski rząd szacuje, że w Gazie pozostaje jeszcze 105 zakładników, przy czym 71 z nich prawdopodobnie jest żywych. Dodatkowych czterech zakładników było w Gazie już przed 7 października, z czego dwoje najpewniej nie żyje. Prezydent Izraela Izaak Herzog przesłał wszystkim rodzinom zmarłych najgłębsze wyrazy współczucia.
Alex Dancyg urodził się w Warszawie w 1948 r. w rodzinie ocalałych z Holokaustu. W 1957 r. wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela. Od 1990 r. pracował w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie.