Prezydent i rząd jednym głosem. Adam Szłapka: Najlepszy wybór

aktualizacja: Polska
Prezydent i rząd jednym głosem. Adam Szłapka: Najlepszy wybór
Polsat News, PAP/Leszek Szymański
Adam Szłapka o rozmowach Duda-Tusk

Kandydatem Polski na komisarza w Komisji Europejskiej jest Piotr Serafin. W piątek prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę na propozycję wysuniętą ze strony rządu. - On (Serafin - red.) jest naprawdę najlepszym wyborem, nie ma tak kompetentnych ludzi w Polsce - mówił w "Gościu Wydarzeń" Adam Szłapka. W trakcie rozmowy poruszono również wątek ewentualnego wykluczenia Węgier ze strefy Schengen.

Rekomendację Piotra Serafina na stanowisko przedstawił Adam Szłapka, a ta została "jednomyślnie" i "entuzjastycznie" przyjęta przez cały rząd. W "Gościu Wydarzeń" minister ds. Unii Europejskiej był pytany o to, czy rząd zaakceptował zapisy ustawy kompetencyjnej, która daje prezydentowi wpływ na obsadę części unijnych stanowisk.

 

Dotychczas ministrowie przekonywali, że jest ona niekonstytucyjna, w związku z czym planowali "pomijać jej zapisy". Ostatecznie jednak wiadomo, że podczas wyboru kandydata Polski na komisarza w Komisji Europejskiej premier konsultował się z prezydentem. 

Piotr Serafin kandydatem na komisarza KE. "Najlepszy wybór"

- To jest ustawa sprzeczna z ustaleniami konstytucji. To jasne, że rząd prowadzi politykę zagraniczną państwa - mówił minister, dodając, że tak naprawdę "chodzi o to, aby mieć szeroki konsensus i żeby wygrała Polska".

 

WIDEO: Adam Szłapka w "Gościu Wydarzeń" 

 

 

Jak dodał, prezydent i premier "rozmawiają ze sobą w ważnych sprawach", a taką był wybór kandydata do KE. - Chodzi o to, by Polska miała dobrego komisarza. On jest naprawdę najlepszym wyborem, nie ma tak kompetentnych ludzi w Polsce - mówił Szłapka.

 

Pytany o to, dlaczego Polska nie wystawiła dwóch kandydatów - mężczyzny i kobiety - tak jak inne kraje, stwierdził, że rząd zdecydował się na "najlepszy z możliwych wyborów".

Środki z KPO. Rząd chce negocjować z Komisją Europejską wydłużenie terminu

Minister był pytany również o kwestię KPO - samorządowcy chcą wydłużyć jego realizację o pół roku. - Jestem z nimi w kontakcie. Nie zakładamy, że możemy stracić, ale mamy gigantyczne opóźnienia ze względu na niekompetencję i jak sądzę, złą wolę poprzednich rządzących - mówił Szłapka.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Tuskiem. "Dyskretne" spotkanie na okręcie wojennym

 

Jak dodał, minister funduszy i polityki regionalnej Polski Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz prowadzi rozmowy, by "lekko" przesunąć ten termin. - By zrobić większą zmianę, trzeba rozmawiać z KE. Inne kraje też mają ten problem, trzeba o tym rozmawiać - mówił.

Pomysł wyłączenia Węgier ze strefy Schengen. "Będziemy rozmawiać" 

Prowadzący Grzegorz Kępka pytał także o to, czy Węgry mogą znaleźć się poza strefą Schengen. Jak donosi Politico, część europarlamentarzystów wnioskowała o wyłączenie kraju z obszaru bez kontroli na wewnętrznych granicach. To odpowiedź na złagodzenie przez Viktora Orbana restrykcji wizowych dla Rosjan i Białorusinów.

 

- Wszystkie państwa członkowskie przyglądają się temu. W sprawie Węgier to zresztą nie tylko kwestia wiz, ale oni stopniowo ograniczają praworządność w różnych instytucjach - mówił Szłapka, dodając, że Viktor Orban "prowadzi politykę sprzeczną z wizją UE" i będą toczyć się rozmowy w sprawie dalszych ruchów w tej sprawie. 

 

Poprzednie wydania programu dostępne na polsatnews.pl.

Karolina Gawot / pbi / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie