Burze nad Polską. Trzy rejony zagrożone, możliwy grad
Przez Polskę przechodzą obecnie burze, które mogą szczególnie uprzykrzyć życie mieszkańców województw opolskiego, śląskiego i lubelskiego - IMGW wydał dla nich ostrzeżenie trzeciego stopnia. Intensywne opady pojawiły się już m.in. nad Dąbrową Górniczą. Po godzinie 20:45 strażacy poinformowali, że podjęli blisko 400 interwencji związanych z pogodą.
W sobotę - po upalnym dniu - przez najbliższe godziny przez Polskę przechodzą burze. Mapa zagrożeń pogodowych pokazuje, że cały kraj jest objęty ostrzeżeniami pierwszego i drugiego stopnia.
Trzeci i najwyższy stopień zagrożenia wskazuje na trudną sytuację pogodową w województwach: lubelskim (m.in. powiaty zamojski, janowski i biłgorajski), opolskim (m.in. powiat głubczycki) oraz śląskim (m.in. powiat raciborski).
"W rejonach trzeciego stopnia występują i będą się utrzymywać burze, którym będą towarzyszyć opady 50-60 mm, punktowo około 80 mm" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Burze nad Polską. Leje w Dąbrowie Górniczej
Pojawiają się pierwsze informacje o przechodzących burzach - wiadomo, że wystąpiły nad Dąbrową Górniczą.
Jak dodano, "prawdopodobnym wariantem jest przejście w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Pomorze Wschodnie i Warmię jednego lub dwóch klastrów, potencjalnie tworzących później układ wielokomórkowy, z silnymi burzami superkomórkowymi". Możliwe jest także wystąpienie gradu, także większych rozmiarów - do trzech centymetrów.
Wiadomo, że do godziny 20:45 strażacy w całym kraju odnotowali łącznie 387 zdarzeń spowodowanych przechodzącym frontem atmosferycznym. "Najwięcej interweniowali strażacy z województwa śląskiego - 145 razy oraz z woj. warmińsko-mazurskiego - 52 razy" - przekazała Państwowa Straż Pożarna.
Gdzie jest burza? RCB rozesłało alerty
Rano o potencjalnym zagrożeniu informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! 17 sierpnia burze z ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - przekazano.
Zagrożenie ma dotyczyć szczególnie dziewięciu województw:
- łódzkiego,
- świętokrzyskiego,
- podkarpackiego,
- małopolskiego,
- śląskiego,
- opolskiego,
- dolnośląskiego - powiaty: dzierżoniowski, Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, oleśnicki, oławski, strzeliński, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki,
- mazowieckiego - powiaty: lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki, zwoleński,
- wielkopolskiego - powiaty: kępiński, ostrzeszowski.