Likwidacja komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Prezydent zdecydował

Polska
Likwidacja komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Prezydent zdecydował
Polsat News
Andrzej Duda nie podpisał ustawy

Prezydent zawetował ustawę likwidującą komisję do badania wpływów rosyjskich w latach 2007–2022, którą powołano za czasów rządów PiS. Ustawa została skierowana do Sejmu do ponownego rozpatrzenia.

Andrzej Duda zawetował ustawę uchylającą ustawę o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.

Andrzej Duda zawetował ustawę likwidującą komisję ds. rosyjskich wpływów

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., odmówił podpisania ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022 i w dniu 16 sierpnia 2024 r. przekazał Sejmowi ustawę do ponownego rozpatrzenia" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie Andrzeja Dudy.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Tuskiem. "Dyskretne" spotkanie na okręcie wojennym

 

31 lipca Senat przyjął ustawę bez żadnych poprawek. Za ustawą głosowało 51 senatorów, 30 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

 

W czerwcu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy Polski 2050 likwidującej komisję z czasów PiS. Sejm uchwalił ustawę - za głosowało 259 posłów, przeciw było 184. Nikt się nie wstrzymał. 

 

W listopadzie 2023 roku, już po wyborach, ale jeszcze przed utworzeniem rządu Donalda Tuska, opublikowano "raport cząstkowy" komisji. Zarekomendowano w nim, aby nie powierzać stanowisk Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi i Bartłomiejowi Sienkiewiczowi w związku z tym, że w latach 2010-2014 r. rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa uznawano za służbę partnerską.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda odpowiada na zarzuty. Chodzi o wymianę więźniów

 

W dniu publikacji raportu Sejm odwołał członków komisji.

 

Rząd pomimo napisania ustawy nie zrezygnował z tej koncepcji. Po odwołaniu członków komisji, których powołał PiS, utworzono nową komisję. 

 

W maju na zarządzenie Donalda Tuska powołało komisję, która zajmuje się wpływami zarówno rosyjskimi, jak i białoruskimi w latach 2004-2024. Na jej czele stanął szef SKW gen. Jarosław Stróżyk. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie