Wielka defilada w Warszawie. Prezydent ogłosił: Podpisałem ustawę

aktualizacja: Polska
Wielka defilada w Warszawie. Prezydent ogłosił: Podpisałem ustawę
PAP/Radek Pietruszka/Leszek Szymański
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego

Z udziałem ponad 2,5 tys. żołnierzy i kilkuset jednostek sprzętu przeszła warszawską Wisłostradą defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. W trakcie uroczystości przemawiali szef MON, premier oraz prezydent. Donald Tusk dziękował Andrzejowi Dudzie za współpracę ws. obronności. Prezydent natomiast ogłosił, że podpisał ustawę zmieniającą zasady ochrony granicy Polski oraz uprawnienia żołnierzy.

Uroczystości podczas defilady na stołecznej Wisłostradzie, organizowane w 104. rocznicę bitwy warszawskiej, rozpoczęły się od wystąpienia ministra obrony narodowej.

 

- Jesteśmy dziś tutaj wspólnie, razem, bo 104 lata temu nowo odtworzone Wojsko Polskie zatrzymało barbarzyńską Armię Czerwoną. Polska zatrzymała ideologię zniszczenia, śmierci, brutalności. Dobro zwyciężyło zło - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Wicepremier podkreślał, że wyzwaniem współczesności jest stworzenie "wielkiej armii wojsk bezzałogowych" oraz między innymi program budowy fortyfikacji Tarcza Wschód. Mówił też o sierż. Mateuszu Sitku, który zginął w efekcie zranienia przez migranta na granicy. - Bronił granicy Rzeczypospolitej i oddał za nią życie. To jest nasz bohater - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Defilada 15 sierpnia. Premier: Musimy przygotować ojczyznę do wojen przyszłości

Następnie głos zabrał Donald Tusk i nawiązał do współczesnych zobowiązaniach rządzących. - Chciałbym dzisiaj zadeklarować, myślę, że w imieniu wszystkich, pana prezydenta, pana marszałka, generalicji, że robimy razem, wspólnie, każdego dnia wszystko, żeby Polska, polskie wojsko, Polki i Polacy nie musieli już nigdy w przyszłości liczyć na cud - wskazał premier, nawiązując do bitwy warszawskiej.

 

ZOBACZ: Donald Tusk informuje o "układzie zamkniętym". Ogłasza nową współpracę służb

 

Podkreślił też, że trzeba "mądrze" wydać każdą złotówkę na obronność. - Wokół nas toczą się wojny przyszłości. Dlatego dziękuję panie prezydencie, szczególnie niski ukłon dla ministra Jacka Siewiery, który współpracuje z rządem w tej sprawie niezwykle rzetelnie (...), naszym zadaniem jest przygotować naszą ojczyznę i Sojusz Północnoatlantycki do wojen przyszłości - powiedział Tusk.

Andrzej Duda: Dziękuję za kontynuację polityki Zjednoczonej Prawicy

Prezydent Andrzej Duda również mówił o współczesnych wyzwaniach dla rządzących. - Dziękuję ministrowi obrony narodowej i premierowi za słowa o jedności ws. bezpieczeństwa i absolutnie wspólnej, jednolitej polityce, które przed chwilą padły. Dziękuję za kontynuację polityki rozpoczętej przez rządy Zjednoczonej Prawicy i przeze mnie osobiście - stwierdził prezydent.

 

ZOBACZ: Nowela ustawy o KRS. Prezydent Andrzej Duda zdecydował

 

- Cieszę się, bo wczoraj mogłem podpisać ustawę, która pozwoli granicę i inne miejsca chronić jeszcze lepiej, także z podwyższeniem bezpieczeństwa polskiego żołnierza. Dziękuję za przygotowanie i przegłosowanie tych przepisów. Niebawem wejdą w życie. Wierzę w to, że ułatwią ciężką służbę naszych żołnierzy - powiedział prezydent, dodając, że liczy na uchwalenie ustawy reformującej system dowodzenia w Polsce.

Święto Wojska Polskiego. Prezydent i szef MON na uroczystej odprawie wart  

Przed defiladą Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego, które znajdują się na placu Piłsudskiego w Warszawie.

 

Wcześniej prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu Szymonem Hołownią i Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, wziął udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.

Defilada wojskowa w Warszawie. Jaki sprzęt na Wisłostradzie?

Żołnierzom towarzyszy niemal 80 statków powietrznych, a także 220 sztuk sprzętu naziemnego, w tym czołgi Abrams, transportery Rosomak i Borsuk, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe Himars i przeciwlotnicze systemy Patriot i Mała Narew.

 

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że z uwagi na upał podczas defilady dla obserwujących to wydarzenie będzie dostępnych 20 tysięcy butelek wody w 6 punktach.

15 sierpnia - święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, gdy wojsko odradzającego się państwa polskiego odepchnęło nacierającą od wschodu Armię Czerwoną.

 

Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego jest defilada wojskowa na warszawskiej Wisłostradzie. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestniczy w niej będzie ponad 2 tys. żołnierzy i ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego. Podczas defilady planowane są wystąpienia prezydenta Andrzej Dudy, premiera Donalda Tuska oraz szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza.

 

ZOBACZ: Wychowanie patriotyczne w szkołach. Władysław Kosiniak-Kamysz o szczegółach

 

Poza żołnierzami wszystkich rodzajów wojsk, bierze w niej udział prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

Jakub Krzywiecki / Anna Nicz / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie