Rosyjscy żołnierze masowo poddali się Ukraińcom. Walczyli w obwodzie kurskim

Świat
Rosyjscy żołnierze masowo poddali się Ukraińcom. Walczyli w obwodzie kurskim
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE /HANDOUT/ x.com/igorsushko
W sieci pojawiły się zdjęcia rosyjskiego oddziału

Ponad setka rosyjskich żołnierzy poddała się podczas walk w obwodzie kurskim. Ukraińcy dostali się do ich nowoczesnej, dobrze ufortyfikowanej twierdzy, gdzie do dyspozycji mieli zbrojownię, system łączności czy łaźnię. Tymczasem amerykańskie media donoszą, że Kijów i Moskwa rozpoczynają rokowania ws. wymiany jeńców pojmanych w obwodzie kurskim.

O kapitulacji ponad 100 rosyjskich żołnierzy w obwodzie kurskim informują ukraińskie media. Jak czytamy, wśród nich są poborowi, a także członkowie 488. gwardyjskiego zmotoryzowanego pułku strzelców rosyjskich sił zbrojnych i jednostki Achmat.

 

"Funkcjonariusze SBU wzięli do niewoli 102 rosyjskich żołnierzy. Zdobyli i oczyścili rozległą, betonową i dobrze ufortyfikowaną twierdzę kompanii z podziemną łącznością i kwaterami dla personelu, stołówką, zbrojownią, a nawet łaźnią. To najbardziej masowe jednoczesne schwytanie wroga" - podała w czwartek w sieci Armia TV.

 

6 sierpnia Ukraina wkroczyła na terytorium Rosji. Swoim posunięciem zaskoczyła służby wroga, które nie były gotowe na odparcie ataku. W związku z tym na terenie obwodu kurskiego zarządzono ewakuację mieszkańców, m.in. rejonu krasnojaruskiego i biełowskiego

Obwód kurski. Negocjacje Rosji i Ukrainy w sprawie wymiany jeńców

Dziennik "Financial Times" informował, że przedstawiciele Ukrainy i Rosji rozpoczynają negocjacje w sprawie wymiany jeńców wojennych w obwodzie kurskim. Ukraiński wywiad potwierdził, że wymiana jest przygotowywana. Nie ujawniono jednak dokładnej liczby schwytanych Rosjan. Według urzędników państwowych i wojskowych mogą to być setki, zwłaszcza młodzi poborowi - pisze "FT".

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski zatwierdził plan sabotażu na Nord Stream? Ukraina zabrała głos

 

Jak ustalił dziennik, pojmanie rosyjskich wojskowych wzmocni pozycję Kijowa w negocjacjach w sprawie zwrotu tysięcy własnych żołnierzy i cywilów, którzy od początku wojny są przetrzymywani w kremlowskich izbach tortur.

 

Wcześniej rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubynets powiedział, że strona rosyjska podjęła inicjatywę rozpoczęcia negocjacji w tej sprawie. W szczególności zauważył, że sytuacja w regionie Kurska zmusza Rosję do zmiany stanowiska, które wcześniej polegało na znajdowaniu nowych argumentów w celu uniknięcia wymiany.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie