Misja pokojowa ONZ w Ukrainie? Niemiecki polityk o wysłaniu żołnierzy

Świat
Misja pokojowa ONZ w Ukrainie? Niemiecki polityk o wysłaniu żołnierzy
Facebook.com/Bundeswehr
Żołnierze Bundeswehry. Zdjęcie ilustracyjne

Niemcy powinny wysłać żołnierzy Bundeswehry na Ukrainę z ewentualną misją ONZ - twierdzi premier niemieckiej Turyngii Bodo Ramelow. Lewicowy polityk jest przekonany, że w przypadku zawieszenia broni kraje Zachodu powinny postarać się o utworzenie grupy wojsk - pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych - która odpowiadać będzie za utrzymanie pokoju.

W rozmowie z "Tagesspiegel" lider lewicy w Turyngii odniósł się do kwestii zaangażowania Niemiec w wojnę w Ukrainie. Zdaniem Ramelowa zadaniem krajów Zachodu jest zadbanie o doprowadzenie do rozmów pokojowych, które powstrzymają walki.

 

Jednocześnie premier Turyngii podkreślił, że należy "być otwartym na udział żołnierzy Bundeswehry" w procesie pokojowym. - Jeśli nastąpi zawieszenie broni, my, Europejczycy, będziemy musieli być gotowi wysłać siły pokojowe na Ukrainę - stwierdził.

 

ZOBACZ: Berlin odcina się od pomysłu Paryża. Olaf Scholz stawia sprawę jasno

 

W dalszej części wywiadu polityk otwarcie skrytykował postawę przedstawicieli Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Jego zdaniem lewica "wzbraniała się od zajęcia jasnego stanowiska w sprawie rosyjskiej agresji". - Putin jest autokratą, szowinistą i imperialistą - wyliczył.

Misja pokojowa na Ukrainie. Mówił o niej Jarosław Kaczyński

Temat misji pokojowej w Ukrainie nie jest nowym tematem. Po raz pierwszy pojawił się za sprawą Jarosława Kaczyńskiego w marcu 2022 roku. Wówczas ówczesny wicepremier Polski zasugerował, że kraje Zachodu powinny rozważyć utworzenie misji pokojowej NATO.

 

- To jest wezwanie. Wezwanie do podjęcia tej sprawy. W tej chwili mówienie o szczegółach byłoby co najmniej przedwczesne. Ale to nie jest sprawa, o której dotąd nie rozmawiano, chociaż akurat nie na forach natowskich ale na forach, które są związane z sytuacją, która się teraz dzieje i która zagraża całej naszej cywilizacji - mówił.

 

ZOBACZ: Niemiecki oficer przestrzega. "Musimy być gotowi za pięć lat"

 

Przekonywał wtedy, że w pewnych sytuacjach "nie można ustępować". W reakcji na słowa Kaczyńskiego premier Ukrainy stwierdził, że jego rząd poprze taki format.

 

Obecnie Organizacja Narodów Zjednoczonych prowadzi 12 operacji, które rozmieszczone są w Europie, Bliskim Wschodzie, Azji i Afryce. Żołnierze sił ONZ pełnią misje między innymi na Cyprze, w Kosowie, Demokratycznej Republice Konga i Mali.

Marcin Jan Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie