Korea Północna zaprosi turystów. Reżim ułożył plan

Świat
Korea Północna zaprosi turystów. Reżim ułożył plan
Pixabay/AKuptsova
Korea Północna otworzy się na turystów jeszcze tej zimy

Korea Północna, po pięciu latach przerwy, na nowo otworzy się na turystykę. Odizolowane państwo zacznie przyjmować zorganizowane wycieczki do Samjiyon, a być może nawet w stolicy kraju - Pjongjangu. Zwłaszcza pierwsza lokalizacja jest nieprzypadkowa pod kątem propagandy, jaką uprawia dynastia Kimów.

Korea Północna otworzy częściowo swoje granice dla zwiedzających, o czym poinformowały dwie firmy turystyczne powiązane z krajem odizolowanym od świata przez reżim Kim Dzong Una. Chińskie biura Koryo Tours oraz KTG Tours opublikowały w środę ogłoszenia, że grupy turystów będą mogły zwiedzić Samjiyon.

 

ZOBACZ: Kim i Putin zacieśniają współpracę. Kozy trafią z Rosji do Korei Północnej

 

Ta północnokoreańska lokalizacja nazywana jest przez propagandę miejscem narodzin zmarłego przywódcy tego państwa Kim Dzong Ila. "Otrzymaliśmy potwierdzenie od naszego lokalnego partnera, że turystyka do Samjiyon i prawdopodobnie do reszty kraju zostanie oficjalnie wznowiona w grudniu 2024 roku" - przekazało jedna ze wspomnianych firm, cytowana przez CNN. 

Korea Północna wraca do turystyki. Wycieczki od grudnia

Dokładna trasa i koszt wycieczek mają być udostępnione w najbliższych tygodniach. "Do tej pory wspomniano tylko o Samjiyon, ale myślimy, że Pjongjang i inne miejsca również zostaną otwarte" - podano.

 

ZOBACZ: W Hiszpanii mają dość turystów. Policja znalazła na nich sposób

 

Korea Północna pozostawała niemal całkowicie zamknięta dla cudzoziemców od pięciu lat, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Wcześniej Samjiyon był popularnym celem podróży szczególnie chińskich turystów, co przynosiło Pjongjangowi spore dochody. Udostępnienie akurat tego miejsca może mieć symboliczne znaczenie.

 

Miejsce to znajduje się nieopodal granicy z ChRL, w pobliżu najwyższego szczytu Półwyspu Koreańskiego - góry Pektu-san, czynnego wulkanu o ogromnym znaczeniu historycznym. Traktowana jest jako "kolebka" całego narodu koreańskiego. W 2018 roku prezydent Korei Południowej Moon Jae-in i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się tam, aby podkreślić symbolikę góry.

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie