Ceny energii pod osłoną zdjęte w 2025 roku? Minister klimatu wyjaśnia
Co z osłoną na ceny energii dla obywateli w 2025 roku? Paulina Hennig-Kloska w "Gościu Wydarzeń" Polsat News mówiła, że "w zależności od sytuacji na rynku jednym z wariantów, który będzie rekomendować, będzie ich utrzymanie". Podkreśliła, że ma nadzieję, iż pieniądze na ten cel się znajdą, mimo że sytuacja budżetowa "jest trudna".
W programie "Gość Wydarzeń" prowadzący zapytał Paulinę Hennig-Kloskę, czy podtrzymuje stwierdzenie, że maksymalny wzrost rachunków za energię wyniesie 26 proc. - Tak, tak według naszych kalkulacji powinno być. To generalnie jest cena maksymalna, jeżeli ktoś dostał wyższą prognozę, powinien mieć ją skorygowaną - mówiła.
Dopytywana, czy firmy rozesłały już korekty, odpowiedziała, że te "powinny to zrobić" i dodała, że to jest ich obowiązek. Na pytanie, kiedy ceny energii najmocniej "dadzą się we znaki" odpowiedziała, że "obciążenie bardziej odczujemy w okresie zimowym".
Paulina Hennig-Kloska o cenach energii. "Jeden z wariantów"
Prowadzący Dariusz Ociepa zapytał polityk czy samorządy wyrabiają się z rozpatrywaniem wniosków na bon energetyczny. Minister klimatu i środowiska powiedziała, że można składać wnioski przez mObywatela, a same samorządy mają już doświadczenie we wprowadzaniu podobnych rzeczy, więc wszystko powinno iść sprawnie.
ZOBACZ: Bon energetyczny. Od 1 sierpnia można składać wnioski o wypłatę
Polityk poruszyła także kwestię cen energii w przyszłym roku. Powiedziała, że resort robi już "przymiarki" do tego, jak będą one wyglądały za rok. Zaznaczyła, że rynek jest bardzo zmienny, więc sytuacja jest "dynamiczna", a głównym zadaniem resortu jest ustabilizowanie tej sytuacji.
- Chciałabym utrzymać tę cenę energii maksymalną w ramach osłon w dostępnej dla obywateli cenie. (...) W zależności od sytuacji na rynku jednym z wariantów, który będę rekomendować na pewno - na wypadek utrzymywania wysokich cen taryf - będzie utrzymanie osłon dla obywateli - oznajmiła. Dodała jednak, że sytuacja budżetowa "jest trudna".
Hennig-Kloska o kandydaturze unijnego komisarza. "Ustawa jest niekonstytucyjna"
Minister zapowiedziała, że we wtorek premier ma się spotkać z Radą Ministrów i wówczas poruszyć temat kandydata na unijnego komisarza. Jak przypomniał prowadzący program "Gość Wydarzeń", zgodnie z uchwaloną za czasów rządów PiS ustawą, premier powinien przedstawić prezydentowi kandydata do akceptacji.
ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. E. Kopacz: Polska będzie zabiegać o komisarza
- Prezydent powinien przychylić się do woli rządu. (...) Ustawa jest niekonstytucyjna. Dobrze wiemy, że prerogatywy pełne rządu w zakresie kreowania polityki zagranicznej właśnie leżą po stronie rządu, premiera i ministra do spraw zagranicznych - odpowiedziała.
- Jeżeli mamy skutecznie zabiegać o interesy Polski musimy mieć swojego przedstawiciela w gronie komisarzy (...) Wierzę, że porozumienie będzie, natomiast nie mam wątpliwości, że wskazanie kandydata leży po stronie rządu i pana premiera - dodała.
Śnięte ryby w Odrze. "Przez dwa lata nie poczyniono żadnych kroków"
W kanale gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Niedawne doniesienia mówią nawet o pięciu tonach zalegających w zbiorniku, w którym zakwitła złota alga. Algi lubią wysokie temperatury, a najbliższe dni mają być upalne, co może pogorszyć sytuację. Na pytanie, czy grozi nam katastrofa jak dwa lata temu, minister środowiska odpowiedziała, że resort "będzie robił wszystko, aby do tego nie dopuścić".
ZOBACZ: Śnięte ryby w podkarpackim zbiorniku. Wezwano wojsko
- Przeprowadzamy różnego rodzaju eksperymenty, które mają neutralizować złotą algę. Kolejne takie realizujemy w najbliższych dniach. Robimy wszystko, by skutecznie rozwiązać problem na Odrze, ale nie łudźmy się, przez dwa lata nie poczyniono żadnych kroków, które miałyby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń spuszczanych do Odry. Dopiero my teraz tworzymy plan inwestycyjny w tej sprawie - uznała.
WIDEO: Paulina Hennig-Kloska w programie "Gość Wydarzeń"
W związku z tym resort złożył zawiadomienie do prokuratury na poprzednią minister klimatu Anne Moskwę. - Złożyliśmy na grupę urzędników, która doprowadziła do tego, że budowany od wielu miesięcy system monitoringu wciąż nie działa. Zamiast monitoringu zakupiono samochody - stwierdziła Hennig-Kloska.
Wybory prezydenckie. Kto kandydatem Polski 2050?
Pytana o nadchodzące wybory prezydenckie powiedziała, że kandydat Polski 2050 zostanie wskazany najpewniej na jesieni. - My jako Polska 2050 zapewne będziemy wystawiać własnego kandydata - zdradziła. - Dla nas kandydatem jest Szymon Hołownia. To czy postanowi on wystartować w tym wyścigu, postanowi on sam jako kandydat - powiedziała Hennig-Kloska.
ZOBACZ: Wybory prezydenckie. Jest deklaracja Donalda Tuska
- Nie mam wątpliwości, że Szymon Hołownia ma szanse ubiegać się o miejsce w drugiej turze i wygraną w tych wyborach - oceniła.
Dopytywana o to, czy rząd się zjednoczy i wystawi jednego kandydata na prezydenta w osobie Donalda Tuska, zauważyła, że premier na ten moment nie chce startować w wyścigu na urząd prezydenta.
Poprzednie wydania programu "Gość Wydarzeń" można oglądać TUTAJ.
Czytaj więcej