Odkryto starożytne greckie więzienie. Odczytano wiadomości od więźniów
W Koryncie w Grecji naukowcy odnaleźli starożytne więzienie i napisy, które pozostawili po sobie skazańcy. To niezwykle znalezisko, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo trudno zidentyfikować tego typu budynki.
Jeden z naukowców pracujących w Koryncie powiedział, że więzienie istniało niemal w każdym mieście rzymskim, ale dziś ich ruiny są bardzo trudne do rozpoznania. Do czasów współczesnych nie przetrwały opisy tego, jak wyglądały takie miejsca.
- Pozostałości archeologiczne więzień okazały się niezwykle trudne do zidentyfikowania. Niewiele jest dowodów na to, jak wyglądały rzymskie więzienia lub gdzie były zlokalizowane - napisał w czasopiśmie "Hesperia" Matthew Larsen, archeolog i profesor na Uniwersytecie w Kopenhadze.
Grecja. Odkryto starożytne więzienie
Więzienie z Koryntu ma ponad 1600 lat. Pochodzi z okresu kiedy miasto należało do Cesarstwa Rzymskiego, a wielu tamtejszych mieszkańców przechodziło na chrześcijaństwo. Larsen zidentyfikował więzienie, badając miejsce, znaki naścienne i zapisy z wykopalisk prowadzonych w 1901 roku.
ZOBACZ: Makabryczne odkrycie na Karaibach. Wojskowi weszli na opuszczony wrak
Miejsce udało się rozpoznać dzięki wielu napisom, jakie pozostawili po sobie więźniowie. "Niech zwycięży los tych, którzy cierpią w tym bezprawnym miejscu. Panie, nie lituj się nad tym, który nas tu wtrącił" - brzmi jeden z takich napisów.
Na podłodze znajdują się pęknięcia i naukowcy podejrzewają, że więzienie mogło znajdować się gdzie indziej i zostało tam przeniesione po czasie.
Larsen zauważył pozostałości naczyń, które mogły służyć więźniom i zauważył, że w jednej z komór znajdowała się mała latryna, z której mogli korzystać więźniowie lub strażnicy.
ZOBACZ: Odkrycie archeologiczne we Fromborku. XVI-wieczny cyrkiel mógł należeć do Kopernika
Profesor powiedział, że warunki w jakich przebywali więźniowie, "były okropne". Z napisów, które pozostawili po sobie więźniowie, "można odnieść wrażenie, że znajdują się w bardzo ciemnym pomieszczeniu i nikt ich nie słuchał".
Część napisów zawiera prośby o uwolnienie więźnia. Większość jednak to pragnienia zemsty. "Panie, spraw, aby ponieśli straszliwą śmierć" - głosi jeden z napisów.
Czytaj więcej