Jak mrozić kurki? Jeden błąd, a będą gorzkie
Sezon na kurki jest krótki, a ich wyjątkowy aromat i smak wielu Polaków chce zachować na później. Doskonałym rozwiązaniem jest ich mrożenie, które pozwoli cieszyć się tymi grzybami przez cały rok. Aby jednak zachowały swoje walory i były gotowe do wykorzystania w naszych ulubionych potrawach, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Kurki to grzyby o intensywnym smaku i aromacie. Stanowią wyśmienity dodatek do wielu dań, w tym przede wszystkim do sosów, zup, potraw wegetariańskich czy zapiekanek. Sezon na zbiory przypada w Polsce na okres od września do listopada, a żeby go wydłużyć, stosuje się mrożenie. Jak je wykonać, aby grzyby zachowały swoje niezwykłe walory smakowe?
Czyszczenie i mycie kurek
Przed mrożeniem powinno się zadbać o dokładne oczyszczenie kurek. Najlepiej wybrać świeże, nieuszkodzone grzyby z całymi, niepokruszonymi kapeluszami. Procedura usuwania piasku i resztek runa leśnego powinna odbywać się z użyciem szczoteczki lub niewielkiego pędzla.
ZOBACZ: Jak zrobić ogórki małosolne? Oto świetny przepis w 5 krokach
Należy unikać moczenia grzybów w wodzie, gdyż mogą one wchłonąć zbyt dużo wilgoci i stracić swoją jędrność. Krótkie zalanie jest dopuszczane głównie przy dużych zabrudzeniach. Dodatkowo małe kurki moczymy na chwilę w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, a następnie odcedzamy i osuszamy.
Trzy sposoby na przygotowanie kurek do mrożenia
Mrożenie kurek nie jest czynnością trudną, ale lepiej trzymać się ściśle określonych procedur. W przeciwnym wypadku będą one gorzkie. Istnieją trzy główne metody obróbki termicznej grzybów. Poniżej omawiamy każdą z nich.
Blanszowanie kurek
Blanszowanie to proces krótkiego gotowania grzybów w osolonym wrzątku, który pomaga zachować ich smak i jędrność. Jak go wykonać? Na 1 kilogram kurek należy przygotować 3 litry wody z 1 łyżeczką soli. Grzyby wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy przez 3 minuty. Następnie odcedzamy je, przepłukujemy zimną wodą i dokładnie osuszamy. Wystudzone kurki dzielimy na mniejsze porcje i mrozimy.
Gotowanie kurek na parze
Gotowanie na parze to kolejna skuteczna metoda przygotowania kurek do mrożenia. Podobnie jak w przypadku warzyw, wykonanie tej czynności pozwala zachować odpowiednią jędrność i pełnię smaku. Kluczowa jest w tym wypadku długość podejmowanej czynności. Po zagotowaniu wody należy umieść kurki w koszyku, przykryć pokrywką i parować przez 8-10 minut. Po ostudzeniu i osuszeniu kurki są gotowe do zamrożenia.
Smażenie kurek
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kurki przed mrożeniem zostały podsmażone. Dopuszcza się zarówno smażenie bez tłuszczu, jak i z dodatkiem oleju roślinnego czy masła klarowanego. Pierwszą formułę wykonujemy na patelni z nieprzywierającą powłoką. Grzyby smażymy tak długo, aż puszczą sok i ponownie go wchłoną. Proces ten trwa około 10 minut. Smażenie na tłuszczu wygląda bardzo podobnie i kończy się w momencie wystudzenia kurek, które są już gotowe do zamrożenia.
ZOBACZ: Spryskaj nią pomidory, a żaden grzyb ich nie zaatakuje
Jak prawidłowo zamrozić kurki?
Po obróbce termicznej oraz wystudzeniu i osuszeniu dzielimy je na porcje odpowiednie do jednorazowego użycia. Grzyby można zamrażać w woreczkach polietylenowych lub specjalnych pojemnikach do zamrażania.
Każdorazowo należy upewnić się, że opakowania są szczelnie zamknięte, aby zminimalizować dostęp powietrza. W ten sposób zapobiegamy przenikaniu zapachów innych mrożonek i utrzymujemy lepszą jakość produktów.
Jak przechowywać kurki w zamrażalniku?
Mrożone kurki przechowujemy w szczelnie zamkniętych opakowaniach w zamrażalniku przez maksymalnie 6-8 miesięcy. Po tym czasie mogą one stracić swoje walory smakowe i stać się gorzkie. Dobrą praktyką jest podpisywanie woreczków oraz pojemników datą wykonanej czynności. Po rozmrożeniu kurki powinny być natychmiast zużyte i nie powinno się ich ponownie zamrażać, ponieważ stają się wtedy pożywką dla bakterii.
Czytaj więcej