Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. Polska z najgorszym rezultatem od lat

aktualizacja: Świat
Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. Polska z najgorszym rezultatem od lat
PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG
Igrzyska Olimpijskie 2024. Ceremonia zamknięcia

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu dobiegły końca. Zgasł znicz, który podczas trwających 16 dni zawodów unosił się w balonie nad stolicą Francji. Polska wyjedzie z Francji z 10 medalami. To najgorszy rezultat olimpijski od 68 lat. Następne igrzyska odbędą się w 2028 roku w Los Angeles.

Niedziela to ostatni dzień 33. Letnich Igrzysk Olimpijskich, które tym razem odbywały się w Paryżu. Wieczorem znicz olimpijski został oficjalnie zgaszony, a ogień z niego został przeniesiony na Stade de France, gdzie został przekazany następnemu organizatorowi igrzysk. 

 

Na początku uroczystości na płytę stadionu wyszli chorąży z każdego kraju wraz z flagami. W przypadku Polski byli to Julia Szeremeta oraz Wiktor Głazunow. Po nich na Stade de France pojawili się olimpijczycy, którzy uczestniczyli w igrzyskach. 

 

W trakcie ceremonii wręczono medale uczestniczkom porannego maratonu. Na arenę weszli także przedstawiciele wolontariuszy. Na tegorocznych igrzyskach było ich ponad 45 tysięcy.

 

Po tym rozpoczęła się artystyczna część ceremonii. Reżyserem uroczystości był Thomas Jolly.

 

 

Wśród gwiazd wieczoru m.in. Billy Eilish i Red Hot Chili Peppers. 

 

- To były igrzyska sensacyjne od początku do końca, ośmielę się powtórzyć: to były igrzyska Seine-sacyjne - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach, używając gry słów i nawiązując do bezprecedensowego otwarcia największej imprezy sportowej czterolecia nie na stadionie, lecz na Sekwanie (Seine).

 

- Igrzyska olimpijskie były świętem sportowców, świętem w najlepszym wydaniu. Pierwsze zorganizowane zgodnie z naszą agendą, bardziej miejskie, z pełnym parytetem płci - zaznaczył.

 

Szef MKOl podziękował za "niestrudzone wsparcie" obecnemu na trybunie honorowej prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, przewodniczącemu Komitetu Olimpijskiego Tony'emu Estanguetowi, wszystkim służbom publicznym, sportowcom, narodowym komitetom olimpijskim, federacjom sportowym, właścicielom praw medialnych, a szczególnie "wspaniałym wolontariuszom".

 

- Drodzy francuscy przyjaciele, zakochaliście się w igrzyskach olimpijskich, a my zakochaliśmy się w was wszystkich. Niech żyją igrzyska olimpijskie, niech żyje Francja - zakończył swoje przemówienie niemiecki działacz, który w czerwcu przyszłego roku, po 12 latach kierowania MKOl, pożegna się z tą funkcją.

Tom Cruise przejął flagę olimpijską

Kolejne igrzyska odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, więc flagę olimpijską od gospodarzy przejęli przedstawiciele amerykańskiej metropolii - mer Paryża Anne Hidalgo przekazała ją burmistrzowi Karen Bass.

 

Bohaterem części widowiska, przeznaczonej na zaprezentowanie gospodarza kolejnych igrzysk, był Tom Cruise. Gwiazdor Hollywoodu popisał się kaskaderskim skokiem na linie z dachu stadionu na płytę, przybił "piątki" sportowcom i przejął flagę olimpijską.

 

Podobnie jak Paryż, goszczący igrzyska trzykrotnie - w 1900, 1924 i 2024 roku, Los Angeles zorganizuje je po raz trzeci, po tych w 1932 i 1984 roku.

Igrzyska Olimpijskie 2024. Ceremonia zamknięcia

Polacy zdobyli w Paryżu łącznie 10 medali. To najgorszy rezultat olimpijski Polski od 68 lat, czyli od startu w Melbourne w 1956 roku.

 

W 2004 roku w Atenach również zdobyliśmy 10 medali, ale wśród nich trzy złote. W tym roku na najwyższym stopniu podium stanęła jedna Polka.

Igrzyska Olimpijskie 2024. Medale dla Polaków

Jedyne złoto dla Polski zdobyła Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej. Srebro wywalczyła męska drużyna siatkarzy, a także trzy zawodniczki: Klaudia Zwolińska (kajakarstwo górskie), Julia Szeremeta (boks) oraz Daria Pikulik.

 

ZOBACZ: Medal ostatniego dnia igrzysk. Daria Pikulik wicemistrzynią olimpijską

 

Aleksandra Kałucka (wspinaczka sportowa), Iga Świątek (tenis), Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka), drużyna szpadzistek (Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka), wioślarska czwórka podwójna mężczyzn (Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański) zdobyli brązowe medale. 

 

Jak informowała Interia, według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki na przygotowania do igrzysk w Paryżu wydaliśmy 471 918 911,93 zł. To suma dotacji dla związków sportowych w dyscyplinach olimpijskich.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie