Afrykańskie zwierzę zadomowiło się w Europie. Może dotrzeć do Polski

Polska
Afrykańskie zwierzę zadomowiło się w Europie. Może dotrzeć do Polski
Wikicommons
Żeneta zwyczajna na dobre zadomowiła się w Europie

Żeneta zwyczajna to niezwykły gatunek, który jeszcze w starożytności przywędrował do Europy z Afryki Subsaharyjskiej. Obecnie, w wyniku ocieplenia klimatu, nieśmiało zbliża się do Polski. Choć to prawdziwe utrapienie dla hodowców kur, doskonale sprawdzi się również w roli domowego pupila - o ile jesteśmy gotowi zapłacić za nią kilkanaście tysięcy złotych.

Choć na pierwszy rzut oka żeneta zwyczajna może przypominać europejskie koty czy kuny, w rzeczywistości nie ma z nimi nic wspólnego. A to dlatego, że pochodzi nie ze Starego Kontynentu, ale z Afryki Subsaharyjskiej, przez co znacznie bliżej jej do hieny.

 

Choć w Europie zadomowiła się na stałe, nadal stanowi swego rodzaju ewenement. Jak wyjaśnia "National Geographic", żaden inny gatunek żenety nie zawędrował dotąd tak daleko na północ.

Żeneta zwyczajna w Europie. Jest tu od starożytności

Wśród charakterystycznych cech żenety zwyczajnej wymienić należy cętkowane futro, smukłe ciało i spore, okrągłe uszy. Oprócz tego, zwierzę to ma wyjątkowo długi ogon - często równy długości jego ciała.

 

ZOBACZ: Służba więzienna szukała go od tygodnia. Kangur sam wrócił do zakładu karnego

 

Żeneta najlepiej czuje się w lasach i na terenach porośniętych gęstą roślinnością, choć radzi sobie także na terenach skalnych. Swoją podróż do Europy Południowej odbyła jeszcze w starożytności, gdzie osiadła przede wszystkim na Półwyspie Iberyjskim, w północnych Włoszech i na południu Francji. "

 

National Geographic" podkreśla również, że w wyniku ocieplania klimatu żeneta ponownie rozpoczęła wędrówkę na północ. Obecnie spotkać ją można także w Szwajcarii, Niderlandach i Niemczech - a stąd już naprawdę blisko do Polski.

Tryb życia żenety zwyczajnej. Czy nadaje się do hodowli?

Żeneta jest zwierzęciem nocnym. "Animalia" wyjaśnia, że dnie zwierzę spędza w schronieniu, często w norach i szczelinach skalnych, a po zachodzie słońca rusza na żer. Zazwyczaj żyje samotnie - w pary łączy się jedynie w okresie godowym. Żywi się małymi ssakami, ptakami, bezkręgowcami i rybami, a okazjonalnie owocami, gdy w jej zasięgu zabraknie mięsa.

 

ZOBACZ: Niedźwiedź zaatakował w słowackich Tatrach. Ranny 62-letni Polak

 

Zdarza się, że, gdy żeneta dotrze w pobliże ludzkich gospodarstw, atakuje kurniki, przez co wielu hodowcom stwarza poważny problem. Z tego też powodu w krajach takich, jak Portugalia, Hiszpania i Francja jest bezwzględnie tępiona.

 

Żeneta nie jest w Europie pospolitym gatunkiem. Jej hodowla jest w Polsce legalna, a samo zwierzę można oswoić i przystosować do dziennego trybu życia. Nie jest jednak łatwo wejść w posiadanie takiego pupila. Ceny żenety zwyczajnej często wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zwierzę żyje około 13 do 20 lat.

Pola Kajda / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie