Wysokie mandaty na plażach. Nie wszędzie można wejść z psem
Lato nad Bałtykiem to coroczna tradycja wielu Polaków, a coraz częściej w podróż zabieramy też naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak nie zawsze pamiętamy, że na części plaż wprowadzanie zwierząt jest zabronione. Za złamanie zakazu grozi wysoki mandat, dlatego warto wcześniej zapoznać się z regulaminami plaż.
Jeszcze do niedawna zakazy wprowadzania psów na plaże były powszechne. Ostatnie lata przyniosły pod tym względem zmiany. Coraz więcej miejsc deklaruje, że nasi pupile są mile widziani, a zabawa w piasku i słonej wodzie stoi dla nich otworem. Nie ma już konieczności oddawania psa do hotelu lub pod opiekę znajomych.
Znając listę miejsc przyjaznych dla zwierząt, możemy bez problemu zaplanować wspólny urlop nad Bałtykiem. Poniżej przedstawiamy aktualne zestawienie takich plaż.
Dlaczego nie wszędzie można wejść z psem?
Temat obecności psów na plaży od kilku lat wywołuje dyskusje wśród sympatyków czworonogów. Niektórzy właściciele upierają się, że ich przyjaciele mogą swobodnie uczestniczyć w morskiej rekreacji, a próba narzucenia im zakazu jest niezgoda z polskim prawem i jest niczym innym jak bezprawnym pozbawieniem prawa do wolności. Potwierdza to cześć prawników wypowiadających się w mediach społecznościowych.
ZOBACZ: Niedźwiedź zaatakował w słowackich Tatrach. Ranny 62-letni Polak
Inni z kolei uważają, że istnieje zbyt duże ryzyko na przykład pogryzienia obcych osób lub zanieczyszczenia, przez co ograniczenia mają swoje uzasadnienie.
Na większości plaż nad Bałtykiem obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Przepisy te są regulowane przez lokalne władze i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkim plażowiczom. Brak przestrzegania tych zasad może skutkować karą pieniężną, która wynosi nawet 500 złotych. W praktyce straż miejska zazwyczaj ogranicza się do upomnień, ale lepiej unikać nieprzyjemnych sytuacji.
Zawsze sprawdzaj regulamin przed wejściem na plażę
Zanim wybierzemy się z psem nad morze, powinniśmy zapoznać się z lokalnym regulaminem. Zazwyczaj w sezonie turystycznym nie można wchodzić ze swoim pupilem na strzeżone kąpieliska. Takie miejsca są dobrze oznakowane i przed wejściem znajdują się tablice z definicjami i przepisami.
Zakazy dotyczące wprowadzania psów najczęściej obowiązują od maja do września. Poza sezonem turystycznym podejście do tego tematu jest nieco zliberalizowane. Należy również pamiętać, że w niektórych miejscach obowiązują specyficzne wytyczne dotyczące godzin, w których psy mogą przebywać na plaży oraz wymóg używania smyczy i kagańca.
ZOBACZ: Luksusowa marka stworzyła perfumy dla psów. Weterynarze kręcą nosem
Gdzie można plażować z psem?
Mimo licznych ograniczeń, nad Bałtykiem istnieją plaże, gdzie psy są mile widziane. Oto lista miejsc, gdzie można swobodnie spacerować z pupilem.
- Białogóra – wejście nr 32 (psy należy trzymać na smyczy i w kagańcu).
- Darłowo – plaża dostępna jest dla psów po godzinie 20:00.
- Dębki – wejście nr 18 (tu także psy muszą znajdować się na smyczy i w kagańcu).
- Gdynia – Kolibki i Babie Doły (przy wejściu nr 4).
- Gdańsk – „Psia Stacja” przy wejściu nr 34 w Brzeźnie. Przebywanie z czworonogami jest także dozwolone poza miejscami strzeżonymi przez ratowników.
- Jastarnia i Kuźnica na Półwyspie Helskim.
- Karwieńskie Błoto – wejście nr 4.
- Kołobrzeg – Podczele i dzielnica zachodnia.
- Łeba – przy ul. Jachtowej (psy muszą być na smyczy i w kagańcu).
- Międzyzdroje – wejścia L i M.
- Niechorze – wejście nr 18.
- Pobierowo – wejścia nr 32 i 43.
- Pogorzelica – wejścia nr 1 i 2.
- Pustkowo – wejście nr 31.
- Rewal – wejścia nr 19, 20 i 26.
- Rowy – psy muszą mieć założoną smycz i kaganiec.
- Sopot – wejścia nr 1, 2, 43, 44 i 45 (psy muszą być na smyczy i w kagańcu).
- Świnoujście – w okolicach wiatraka.
- Ahlbeck – po stronie niemieckiej, plaża granicząca ze Świnoujściem.
- Trzęsacz – wejścia nr 27 i 28.
Warto przy tym pamiętać, że spacery w bardzo słoneczne i ciepłe dni mogą nie być komfortowe dla naszych zwierząt.
Czytaj więcej