Zoo Chester świętuje. Urodziło się tam najrzadsze zwierzę na świece
W brytyjskim zoo urodziło się najrzadsze zwierzę świata. Kułan perski - bo o nim mowa - pochodzi z regionów Iranu, a jego gatunek jest spokrewniony z osłami domowymi. Według szacunków na wolności żyje zaledwie 600 osobników, a tylko kilka ogrodów zoologicznych na całym świecie ma pod swoją opieką onagery.
Ogród zoologiczny w Chester w Wielkiej Brytanii pochwalił się narodzinami nowego podopiecznego. Jednak nie jest to zwykłe zwierzę, a jedno z najrzadszych na Ziemi. Źrebak kułana perskiego urodził się po rocznej ciąży, a jego matką jest onager o imieniu Azita.
Narodziny najrzadszego zwierzęcia na świecie
Opiekunowie zwierzaka przekazali, że nazwali go Jasper, co w języku perskim oznacza "przynoszący skarb". - Jasper radzi sobie bardzo dobrze, a jego mama Azita opiekuje się nim i nawiązuje z nim więź. Jest pełen energii i lubi radośnie rozkopywać piasek, biegając po swoim siedlisku - przekazał Mike Jordan, dyrektor ds. zwierząt i roślin w Chester Zoo.
Kułan perski jest spokrewniony z osłem domowym, a jego naturalnym środowiskiem są półpustynne regiony Iranu. Jak przypomina zoo, dawniej ten gatunek był również obecny na pustyniach Mongolii, Chin i Iranu, jednak z uwagi na m.in. nielegalne kłusownictwo, suszę czy choroby w ciągu ostatnich dwóch dekad populacja uległa dramatycznemu zmniejszeniu o ponad 50 proc.
Kułan perski urodził się w Wielkiej Brytanii
Aktualnie według szacunków na wolności żyje zaledwie 600 osobników, a tylko kilka ogrodów zoologicznych na całym świecie może pochwalić się opieką nad onagerami. Niewielka liczba tych zwierząt w zoo wynika również z faktu, że wymagają one szczególnej opieki i warunków.
W rezultacie gatunek ten został uznany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za zagrożony.
- Onagry to najbardziej zagrożony gatunek koniowatych na świecie i jedno z najrzadszych zwierząt, którymi się opiekujemy w zoo, dlatego jesteśmy niezmiernie zachwyceni, że narodził się nowy źrebak. Pomoże on zwiększyć globalną populację tego mało znanego gatunku - podkreślił Mike Jordan.
Czytaj więcej