Anastazja Kuś najmłodszą polską olimpijką od niemal 100 lat

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Igrzyska Olimpijskie 2024. Anastazja Kuś najmłodszą tegoroczną olimpijką

Polska sztafeta 4x400 metrów nie zdołała wywalczyć awansu do finału Igrzysk Olimpijskich. Jedna z naszych biegaczek - Anastazja Kuś, może jednak mówić o pewnym sukcesie. Występując na imprezie w Paryżu, stała się najmłodszą polską olimpijką od niemal 100 lat.

Polska sztafeta 4x400 metrów kobiet, w składzie: Anastazja Kuś, Justyna Święty-Ersetic, Aleksandra Formella i Alicja Wrona-Kutrzepa zajęła szóste miejsce w swoim biegu eliminacyjnym. Wynik 3:26,69 nie zapewnił zawodniczkom udziału w zaplanowanym na sobotę finale.

ZOBACZ: "Czapki z głów dla Polski". Amerykanie chcą rewanżu

Pomimo niekorzystnego rezultatu, 17-letnia Anastazja Kuś ma swoje powody do radości. Występując na imprezie w Paryżu, stała się drugą najmłodszą zawodniczką reprezentującą Polskę na Igrzyskach Olimpijskich.

Młodsza od niej była tylko Gertruda Kilos. 15-latka zajęła ósme miejsce w biegu na 800 metrów podczas igrzysk w... Amsterdamie 96 lat temu.

Anastazja Kuś najmłodszą tegoroczną reprezentantką Polski

- To wielka duma i szansa, bo w sumie tylko raz można być najmłodszym olimpijczykiem, taka sytuacja już się nie powtórzy. To ogromne wyróżnienie - mówiła Anastazja Kuś w rozmowie z "Interią".

ZOBACZ: Była reprezentantka Polski znowu z medalem. Zadecydowały tysięczne części sekundy

17-latka miłość do sportu wyniosła z domu. Jej ojcem jest bowiem były reprezentant Polski w piłkę nożną Marcin Kuś.

Kuś jest złotą medalistką mistrzostw Europy do lat 18 w biegu na 400 metrów, a w tym sezonie zwyciężyła wraz z koleżankami w sztafecie 4x400 metrów podczas halowych mistrzostw Polski.